Dostali jsme se do bodu, kdy je odvolání Trumpa možné, tvrdí americký bezpečnostní analytik

Někdejší analytik americké NSA a expert na špionáž a terorismus John Schindler tvrdí, že prezidentovi Donaldu Trumpovi není možné věřit ohledně tajných a citlivých informací. Jeho poslední kroky – údajné prozrazení tajné informace Rusům a odvolání šéfa FBI kvůli vyšetřování styků jeho štábu s Moskvou – jsou podle Schindlera možným začátkem konce Trumpa v Bílém domě. S Johnem Schindlerem hovořila redaktorka ČT24 Katarína Sedláčková.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Rozhovor s Johnem Schindlerem

Jak vnímáte debatu ohledně toho, že prezident Trump zřejmě prozradil ruské straně tajné informace získané od izraelské tajné služby? 

Je to velmi znepokojivé. Jsme – stejně jako všechny západní země – klíčovou součástí západní aliance zpravodajských služeb. Jsme závislí na vzájemném sdílení velmi citlivých zpravodajských informací, abychom zabránili teroristickým útokům, rozpoutání konfliktů a samozřejmě v případě informací o terorismu jde o to zabránit smrti lidí. To je velmi vážná věc.
Informace, kterou Trump předal ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi a velvyslanci Sergeji Kisljakovi, byla přísně tajná a velmi citlivá. Spojené státy ji měly získat od Izraele.

A i když má Trump pravdu, že jako prezident má právo sdílet zpravodajské informace s kýmkoli chce, tak nemá právo dál posílat informaci od Izraele bez jeho souhlasu. Americké zákony sice neporušil, rozhodně ale narušil vztahy mezi USA a jejími partnery. A kdybych já byl na místě České republiky nebo Izraele, Británie nebo jakékoli západní země, která se Spojenými státy sdílí zpravodajské informace, pak bych měl teď velké obavy. Můžeme prezidentovi věřit, že dokáže udržet tajemství? Toto je opravdu velmi negativní událost.

Týden po tom, co Donald Trump odvolal ředitele FBI, přišly New York Times s tvrzením, že Jamese Comeyho žádal o zastavení vyšetřování vazeb mezi svým bývalým poradcem Michaelem Flynnem a Rusy. Co nám to říká?

Tím, že Comeyho odvolal a pak připustil, že to udělal proto, že Comey ho vyšetřoval ohledně Ruska, se prezident postavil do velmi nebezpečné pozice. Ještě o dost ji zhoršilo odhalení, že ředitele Comeyho požádal – podle Comeyho vlastních poznámek – aby Michaela Flynna nevyšetřoval. Mluvím tu právě o diskreditovaném poradci národní bezpečnosti, který z Bílého domu odešel po pouhých třech týdnech kvůli svým vazbám na ruskou ambasádu ve Washingtonu, o kterých lhal.

V Americe máme termín bránění spravedlnosti. Prezident není nad zákonem. A pokud se pokusí zastavit vyšetřování, pak je to porušení ústavy. Myslím, že jsme právě teď v bodě zlomu. Politici obou stran zvažují, co to znamená. Dostali jsme se do situace, kdy je impeachment, tedy odvolání Trumpa z úřadu, skutečně možné. A myslím, že se k němu blížíme.

Co to znamená, že se blížíme?

Uvidíme během několik dnů. Každý den přináší odhalení něčeho ještě horšího, co měl Trump udělat. A pokud toto bude pokračovat, pak to musí brzy skončit. Pokud má ředitel Comey poznámky – a vypadá to, že je má - ohledně několika setkání s Donaldem Trumpem a pokud ho Trump víc než jednou požádal o to, aby udělal něco nelegálního, pak máme jasný obrys nezákonného postupu prezidenta Trumpa. A v tu chvíli už by mohl Kongres jednat.

Musel ale přeci vědět, že to vyšetřování tímto způsobem nezastaví.

Z důvodů, kterým nerozumím, se zdá, že prezident Trump je jako dítě a nerozumí základům fungování americké vlády. Děti ve škole ví, že máme rozdělení moci. Máme prezidenta, máme Kongres, máme soudy a vzájemně se nemají pod kontrolou. Prezident Trump to zdá se nepochopil.

Víme, že se ředitele Comeyho v lednu zeptal, jestli je vůči němu loajální. A ředitel FBI by měl být samozřejmě věrný ústavě a ne prezidentovi. A už jen to, že se na něco takového Comeyho ptal, naznačuje, že nechápal funkci FBI a jak funguje jeho vlastní vláda. A to je pro každého Američana velmi znepokojující. Buď je prezident Trump opravdu hloupý, nebo velmi nezodpovědný. Kongres musí posoudit, co z toho platí.