Policie se snažila tajit, co o berlínském atentátníkovi věděla už před útokem, píše DPA

Pachatel atentátu na berlínský vánoční trh Anis Amri byl už před útokem podezřelý z rozsáhlého obchodování s drogami. Tuto informaci se ale němečtí vyšetřovatelé snažili po útoku utajit, informovala agentura DPA s odvoláním na uniklé dokumenty místních úřadů. Mluvčí odborů německé policie Benjamin Jendro řekl, že pro dodatečnou manipulaci s fakty nemá pochopení.

Útok na vánoční trh v Berlíně
Zdroj: ČTK/AP Autor: Markus Schreiber

Podle berlínského zemského ministra vnitra Andrease Geisela úřady prověřují možnost, že berlínská kriminální policie po útoku záměrně zadržovala informace, nebo s nimi dokonce manipulovala.

Geisel se odvolává na nově objevený dokument z loňského listopadu s podrobnostmi o telefonních odposleších. Z nich prý vyplývá, že Amri byl zapleten do prodeje drog ve velkém.

„Podle názoru expertů mohla být tato informace dostatečná pro to, aby státní zastupitelství vydalo zatykač,“ dodal Geisel. Berlínská zemská vláda podle něj podala trestní oznámení kvůli podezření z bránění úřednímu výkonu.

Policie zřejmě manipulovala s daty

Jiný dokument kriminální policie byl podle Geisela vytvořen 17. ledna, ale je na něm datace 1. listopadu. Tento spis už v souvislosti s Amrim hovoří o obchodu s drogami ve velmi malém rozsahu. „Tato informace je deprimující a vrhá zcela nové světlo na tento útok,“ poznamenal Geisel. „Na základě zatčení asi bylo možné tomuto atentátu zabránit,“ dodal Geisel.

Nové informace vyplavaly na povrch díky vyšetřování bývalého prokurátora Bruna Josta, kterého berlínská radnice pověřila prověřením případných chyb, jichž se mohly úřady v tomto případu dopustit.

Na místě tragédie se znovu otevřel vánoční trh
Zdroj: ČTK

Ani zatčení nemuselo útoku zabránit, přiznávají policejní odbory

Také policejní odbory (GdP) údajnou manipulaci s výsledky vyšetřování odsoudily. „Nemáme pro to žádné pochopení,“ řekl mluvčí GdP Benjamin Jendro. Pakliže byly složky dodatečně měněny a věci byly tutlány, jde o trestný čin a ani případným tlakem uvnitř úřadu to nelze ospravedlnit, je přesvědčen Jendro.

Mluvčí ale také upozornil, že skutečnost, že Amri kvůli drogám zatčen nebyl, nemusela být vzhledem k tehdy známým skutečnostem nutně chyba. „Neexistuje záruka, že by na něj byla uvalena i vazba,“ zdůraznil Jendro.

Tunisan Amri loni 19. prosince na vánočním trhu v Berlíně kamionem zabil dvanáct lidí včetně jedné Češky. O několik dnů později ho v přestřelce zabila italská policie.

K atentátu na náměstí Breitscheidtplatz v srdci západní části Berlína se přihlásil takzvaný Islámský stát. Amrimu, který do Německa přišel v polovině roku 2015, německé úřady odmítly poskytnout azyl, ale ani ho nebyly schopné deportovat kvůli nesrovnalostem v dokladech.

Amri byl i na seznamu islamistických extremistů

Německé úřady už dříve připustily, že Amri se pohyboval po Německu a používal přitom několik identit. Už několik měsíců po jeho příjezdu do Německa byl přidán na seznam potenciálně nebezpečných islamistických extremistů.

Loni v březnu berlínské státní zastupitelství začalo Amriho vyšetřovat na základě tipu od spolkových bezpečnostních úřadů, které varovaly, že možná plánuje loupež, aby si zajistil prostředky na nákup automatických zbraní, které by mohl v budoucnu použít při případném útoku.

Úřady rovněž už dříve připustily, že měly k dispozici záběry Amriho při prodeji drog v jednom z berlínských parků a rovněž se zapletl do jedné hospodské rvačky. Neměly však dostatek důkazů k doložení pravdivosti informací obsažených ve varování.