Po vykradačích vykopávek jde v Izraeli speciální jednotka. Nedávno zajistila památky za tisíce dolarů

Izrael má speciální policejní jednotku, která pátrá po památkách ukradených z archeologických nalezišť. Loupeží těchto artefaktů totiž tam i na palestinských územích přibývá. Zákon sice nařizuje centrální evidenci všech dříve i nově nalezených předmětů, gangům překupníků se přesto daří vydělávat každoročně miliony dolarů na černém trhu. Nedávno policisté objevili ve vesnici Hawára tajný sklad, kde pašeráci schovávali mince, šperky a keramiku za tisíce dolarů. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Izrael proti vykradačům vykopávek

Jednotka izraelské policie vstoupila do vesnice v noci a sklad obsadila během několika minut. Keramika z doby druhého jeruzalémského Chrámu putovala do Izraelského archeologického úřadu. „V posledním roce jsme vyšetřovali řadu případů. Včetně krádeží unikátních zlatých prstenů a vzácné keramiky,“ dodal mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld. 

Na dvaceti tisících izraelských nalezištích každoročně pracuje přes 300 domácích i zahraničních expedicí. Na to vše dohlíží pouhých osmdesát policejních inspektorů. Z téhle matematiky vyplývá velká šance pro vykradače památek a pašeráky starožitností.

„V Izraeli a Palestině je tolik nalezišť, že pro jejich hlídání by byla potřeba největší armáda na světě. Dokonce i při vší technologii, kterou dnes máme k dispozici. Můžeme je třeba sledovat pomocí satelitů, ale to nejde dělat v reálném čase,“ konstatoval Matthew J. Adams z Albrightova ústavu pro archeologický výzkum v Jeruzalémě.

Figurka koně z vykopávek na předměstí Jeruzaléma
Zdroj: Reuters
Autor: Baz Ratner

Proti loupežím památek a prodeji falzifikátů jsou i dvě desítky licencovaných obchodníků se starožitnostmi. Neformálním mluvčím i jeruzalémskou institucí je Cháder Baidun. Jeho rodina vlastní rozsáhlý obchod s tisíci vzácnými artefakty z biblických dob už devadesát let.

„Díky novému zákonu je všechno zcela jasné. Není vůbec nutné, abych si způsobil bolení hlavy nákupem něčeho nelegálního,“ řekl Baidun. Bolení hlavy ale speciální jednotce izraelské policie na boj proti drancování památek, která sídlí v jeruzalémském Rockefellerově muzeu, způsobují nájezdy gangů na probíhající vykopávky.

Vykradači „stínují“ archeology

„Během našich prací jsme odhalili, že o pár nocí dříve někdo pár set metrů od nás místo vydrancoval. Prokopali se až dolů na římskou a byzantskou vrstvu. Všude ležely zbytky keramiky a skla,“ popsal Adams z archeologického ústavu.

„Víme o malých skupinách, které sledují práci archeologů a pak na stejných místech kopou samy. Část jsme jich v posledním roce pozatýkali. Víme, že to je součástí snahy lokálních palestinských obyvatel získat hodnotné prsteny, keramiku a další důležité historické artefakty. Snažíme se je získat a ochránit z historických důvodů,“ doplnil policejní mluvčí Rosenfeld.

Každý rok se v Izraeli vykope na 40 tisíc starověkých artefaktů. „Ty památky mají nevyčíslitelnou hodnotu. Samozřejmě že řada těch artefaktů nese cenovku. Když se podíváte na eBay, najdete tam staré nádoby třeba z rané doby bronzové, které někdo ukradl v posledních měsících a které se prodávají za 300–400 dolarů,“ připouští Adams.

„A to mluvíme o pouhé keramice! Jiné artefakty vynášejí mnohem víc,“ upozornil zároveň. Jejich cena se na černém trhu může vyšplhat na statisíce dolarů, výjimečně i o řád výš. Přes úzkou spolupráci archeologů, policie i armády budou památky pro organizovaný zločin nejspíš vždy až příliš velké lákadlo.