KLDR chce vydat šéfa jihokorejské rozvědky kvůli plánování vraždy Kim Čong-una

Severní Korea zveřejnila požadavek, aby jí byl vydán šéf jihokorejské rozvědky. Podle KLDR zorganizoval spiknutí, jehož cílem bylo zabít vůdce KLDR Kim Čong-una s pomocí biochemických látek. Pchjongjang tvrdí, že atentátu na poslední chvíli zabránil.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Nový přístup Soulu ke KLDR

Severní Korea minulý týden obvinila americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), že plánovala vraždu Kima. Spolupracovala prý přitom s jihokorejskou rozvědkou. Ve čtvrtek KLDR vyzvala, aby jí byli vydáni ke stíhání „podezřelí z terorismu“, kteří prý chtěli severokorejského vůdce zabít.

V pátek severokorejská generální prokuratura v prohlášení uvedla, že mezi organizátory spiknutí jsou šéf jihokorejských tajných služeb I Pjong-ho, dva jihokorejští agenti a jeden Číňan. „Žádáme příslušné úřady, aby okamžitě zatkly a vydaly KLDR organizátory tohoto ohavného zločinu, jejich komplice a stoupence,“ napsala severokorejská prokuratura.

I Pjong-ho stál v čele jihokorejské rozvědky za předchozí konzervativní vlády. Nový prezident Mun Če-in tento týden jmenoval jeho následníka, ale I Pjong-ho zůstane v úřadu, dokud parlament nominace neschválí, napsala agentura Reuters.

K útoku měly být podle dřívějšího tvrzení Pchjongjangu použity radioaktivní a další jedovaté látky, které měly být dodány s pomocí CIA. Jihokorejská rozvědka měla poskytnout potřebnou podporu a finance, uvedly severokorejské úřady.

CIA a Bílý dům odmítly tvrzení z minulého týdne o údajně chystaném atentátu komentovat. Jihokorejské tajné služby uvedly, že obvinění jsou „neopodstatněná“.