Macronovo hnutí zveřejnilo kandidáty pro červnové volby, expremiér Valls mezi nimi není

Hnutí zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona představilo většinu kandidátů pro nadcházející parlamentní volby. Více než polovina uchazečů vzešla z občanské společnosti a dosud nevykonávala žádnou politickou funkci, jak Macron dříve slíbil. Bývalý socialistický premiér Manuel Valls, jenž nedávno oznámil, že Macronovu stranu posílí, nakonec nominován nebyl. Hnutí ale proti němu nepostaví svého kandidáta.

Hnutí La République en marche (Republika v pohybu), které se až do pondělí nazývalo En Marche! (Vpřed!), představila 428 kandidátů. Je mezi nimi 214 mužů a 214 žen, oznámil tajemník hnutí Richard Ferrand. Celkem podle něj hnutí dostalo 19 tisíc přihlášek. „Uskutečnilo se 1700 osobních a telefonických pohovorů,“ dodal Ferrand.

Mezi kandidáty je 24 současných poslanců. Jména zbývajících 149 uchazečů o poslanecký mandát hnutí zatím nezveřejnilo. „Jednání ještě neskončila,“ řekl Ferrand. Potvrdil také, že nominaci nezískal expremiér Manuel Valls. Ten nedávno oznámil, že Macronovu stranu před volbami posílí a že jeho dosavadní Socialistická strana (PS) je „mrtvá“.

Předseda nominačního výboru strany Jean-Paul Delevoye ale hned poté prohlásil, že Valls nesplňuje stranická kritéria. „Má za sebou už tři poslanecké mandáty,“ upřesnil ve čtvrtek Ferrand. Dodal přitom, že není slušné „zabouchnout dveře před nosem bývalému premiérovi“, a tak proti němu nepostaví Macronovo hnutí žádného svého kandidáta.

Přejmenování hnutí Vpřed! (En Marche!) na Republiku v pohybu (La République en marche) má podle vedení přiblížit dosud velice neformálně organizované hnutí struktuře klasické politické strany a usnadnit přijímání nových členů. Ustavující sjezd strany se bude konat 15. července, tedy po parlamentních volbách. Některá francouzská média již stranu uvádějí pod novým názvem, jiná se ještě drží názvu starého.

Národní frontu rozhádal plán na opuštění eura

V Národní frontě, jejíž šéfku Marine Le Penovou Macron v prezidentských volbách porazil, propukl podle francouzského tisku ostrý spor o to, zda se má strana vzdát jednoho z hlavních bodů svého programu, kterým je opuštění eura a návrat franku.

Mnozí členové strany se totiž domnívají, že tato část programu mohla být příčinou volební porážky Le Penové. Místopředseda strany Florian Philippot pohrozil, že pokud by Národní fronta tento bod ze svého programu vyřadila, ze strany by odešel.