Sobotkova cesta v Lucembursku nebyla jen stínem krize. Hledal zde bližší vztah k Beneluxu

Premiér Bohuslav Sobotka se na dvoudenní návštěvě Lucemburska mimo jiné snažil o sblížení států V4 s Beneluxem. Oba regiony mají podle něj společné priority jako bezpečnost nebo jednotný unijní trh. Nyní se připravuje společný summit, naplánovaný na 19. červen ve Varšavě.

Sobotka při setkání s velkovévodou Jindřichem I. Lucemburským
Zdroj: ČTK

Svá lucemburská jednání Sobotka podle svých slov využil k tomu, aby „ozřejmil určité rozdíly“, které ještě dnes v Evropě existují. „A určitý kulturní kontext, který souvisí s názory, které máme v České republice nebo třeba na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku,“ řekl.

Země V4 i Beneluxu, které všechny patří mezi menší členské státy EU, se nyní chystají na první společný summit. „Při vědomí všech rozdílů, které mezi námi logicky existují, bych byl rád, kdyby jednání ve Varšavě přispělo k tomu, že vyšleme signál o našem společném zájmu na soudržnosti Evropy,“ řekl v Lucembursku Sobotka. Minulý týden se v Praze setkal s belgickým premiérem Charlesem Michelem.

Obě uskupení mají podle Sobotky zájem například na posilování evropské bezpečnosti, ale také na podpoře hospodářského růstu či lepším fungování vnitřního unijního trhu.

Hlavní jednání s premiérem Xavierem Bettlem absolvoval český premiér ve středu. Ve čtvrtek se oba politici zúčastnili recepce na českém velvyslanectví, pořádané k 95. výročí navázání diplomatických vztahů. Sobotka tam také nestorovi české krajanské komunity Františku Šedému předal Medaili Karla Kramáře.

Lucembursko je pro Česko v zahraničním obchodě a investicích důležitý partner. Vzájemný obrat činil v roce 2016 více než 384 miliard eur (přes 10,4 bilionu Kč), uvedl dnes úřad české vlády. Mezi odvětví, ve kterých by se spolupráce mohla dále rozvíjet, se řadí například oblast ekologických technologií, obnovitelných zdrojů energie či informačních technologií.

Sobotka se dnes v Lucemburku krátce sešel i s místním velkovévodou Jindřichem I. Lucemburským. Rovněž s ním probíral evropské dění, ale i vzájemné dvoustranné vztahy obou zemí a připomněli si své loňské setkání v rámci oslav 700 let od narození císaře Karla IV.

Den, který zahájil položením kytice u památníku Jana Palacha, Sobotka v Lucembursku ukončil prohlídkou katedrály s hrobkou českého krále Jana Lucemburského.

S lucemburským premiérem se Sobotka už včera bavil také o brexitu. Česko a Lucembursko jsou dále konkurenty ve snaze hostit Evropský bankovní úřad (EBA), který se odchodu Británie z Unie přesune z Londýna.

Politici hovořili také o migraci. Bettel podotkl, že země by měly respektovat uzavřené dohody o přerozdělování migrantů. Česko patří mezi ty státy EU, které vůči nim od začátku protestovaly a nejeví příliš ochoty žadatele o azyl z Itálie a Řecka přebírat. Ve středu se u unijního soudu v Lucemburku konalo veřejné jednání ke slovenské a maďarské stížnosti na toto rozhodnutí ze září 2015.

V centru Lucemburku také premiér položil věnec k pamětní desce Jana Palacha
Zdroj: ČTK
Český premiér pak upozornil, že letos je to 95 let od navázání vzájemných diplomatických vztahů a také po 16 letech první oficiální návštěva předsedy vlády v Lucembursku. Zlepšení vzájemných vztahů v posledních letech pomohly i loňské oslavy 700 let od narození Karla IV.