Místo zbraní souboj slov. Budoucí prezident Jižní Koreje chce návrat k dialogu se Severem

Novým prezidentem Jižní Koreje bude s největší pravděpodobností právník a vůdce liberální opozice Mun Če-in. Stojí před ním nelehký úkol – bojovat se slábnoucí ekonomikou země i nezaměstnaností zejména mezi mladými. Je rovněž rozhodnutý ukázat totalitní Severní Koreji vstřícnější tvář, ale také udržet co nejužší vztahy s USA. Propojit obojí přitom bude v současnosti složité.

Video Zprávy v 16
video

Jihokorejské prezidentské volby ovládl liberál Mun Če-in

Mun Če-in byl od počátku brán za favorita voleb. Kdysi byl v čele jihokorejské Demokratické strany, tedy hlavní liberální opozice v zemi. Zúčastnil se již prezidentských voleb před pěti lety.

V jednokolových volbách konaných 19. prosince 2012 získal 48 procent hlasů, podlehl tak soupeřce, pozdější prezidentce Pak Kun-hje se ziskem téměř 52 procent hlasů.

V kampani slíbil navýšit státní rozpočet v přepočtu o 8,8 miliardy dolarů, aby podpořil skomírající ekonomiku. Stejně jako většina volebních konkurentů, i on v otázce vztahů s komunistickým severem preferuje vyjednávání nad vojenskými výhrůžkami.

S manželkou krátce po odevzdání hlasu ve volbách
Zdroj: Reuters
Dokonce naznačil možné znovuotevření průmyslové oblasti Kesong – někdejšího společného projektu Severní a Jižní Koreje. Soul se nicméně v únoru 2016 rozhod po jaderném testu KLDR průmyslovou zónu zavřít.

Favorit jihokorejských prezidentských voleb ale vyvolává nejistotu ve Washingtonu. USA mají zato, že Munův umírněný postoj by mohl kolidovat s tlakem, jejž se na KLDR snaží Spojené státy ve spolupráci s Čínou vyvíjet.

„Spojené státy chtějí ve spolupráci s Čínou vyvíjet silný tlak na KLDR, aby ji přiměly k obnově jednání o ukončení jejího jaderného programu. V tomto procesu by měla Jižní Korea hrát hlavní roli,“ řekl po volbách Mun.

Několikrát také vyjádřil skepsi vůči rozmístění protiraketového štítu THAAD. Podle něj mělo schválení připadnout až na administrativu budoucího prezidenta.

Člen parlamentu za město Busan byl kdysi manažerem předvolební kampaně Ro Mu-hjona. Po Roově zvolení se stal vedoucím jeho sekretariátu.

V poslední době byl Mun obviňován z toho, že vláda někdejšího prezidenta Roa jednala se Severní Koreou – a poté se v roce 2007 zdržela v OSN hlasování o rezoluci proti Severu.

V minulosti kritizoval systém přidělování dávek v zemi a omezené možnosti tělesně postižených v případě, když chtějí pracovat.

Zdůraznil, že pokud bude zvolen prezidentem, bude usilovat o zachování silných vztahů se Spojenými státy, které mají v Jižní Koreji 28 500 vojáků.