Bojovníci bývalé An-Nusry budou evakuováni z tábora u Damašku

Syrská vláda a povstalci se dohodli na evakuaci skupiny zraněných bojovníků radikálního uskupení Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra) z tábora Jarmúk na jižním okraji Damašku do provincie Idlib, kterou kontrolují povstalci. Oznámila to libanonská televize Al-Manar, která má blízko k hnutí Hizballáh, blízkému spojenci syrského prezidenta Bašára Asada. Evakuováno má být asi 50 zraněných bojovníků a několik dalších pro jejich doprovod.

Syřané v uprchlickém táboře Jarmúk čekají na potravinovou pomoc
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: Balkis Press

Televize zároveň uvedla, že jde o druhou fázi dříve uzavřené dohody o evakuaci lidí ze dvou měst obsazených rebely a dvou měst kontrolovaných provládními silami. První fáze této dohody se uskutečnila minulý měsíc.

Jarmúk je rozsáhlý uprchlický tábor u Damašku. Část jeho areálu ovládají syrské vládní síly, část rebelové včetně aliance radikálů Tahrír aš-Šám, do níž se bývalá An-Nusra po loňském přejmenování zapojila, a některé části Islámský stát.

Předchozí část dohody, ukončená minulý měsíc, zahrnovala evakuaci civilistů z rebely obléhaných šíitských obcí Fúa a Kafrája do vládou ovládaného Aleppa výměnou za propuštění civilistů a povstaleckých bojovníků z měst Zabadání a Madája.

Evakuace zmíněných čtyř lokalit byla součástí dohody mezi syrskými opozičními skupinami Tahrír aš-Šám a Ahrár aš-Šám na jedné straně a syrské vlády, libanonského Hizballáhu a Íránu na straně druhé. Celkem se má týkat více než 30 000 lidí. Dohoda zahrnuje i vzájemnou výměnu vězňů.

Zatímco Asadova vláda v Damašku pochvalně vyzdvihuje takové dohody jako cestu ke zmírnění krveprolévání, rebelové je kritizovali jako prostředek k vynucení demografických změn nucením velkého počtu civilistů opouštět proopoziční oblasti.

OSN, která není zapojena do takových dohod, rovněž vyjádřila obavy, že se rovnají nucenému přemísťování obyvatel.