Francouzi v zámoří už volí, ti v Česku si musí počkat do neděle

Na francouzských zámořských územích a departmentech na západní polokouli začalo v předstihu rozhodující druhé kolo prezidentských voleb. V samotné Francii, kde se bude hlasovat až v neděli, vládne tradiční sobotní atmosféra oproštěná od politiky. Předvolební kampaň skončila úderem páteční půlnoci a prezidentští kandidáti už nesmějí veřejně vystupovat.

Atmosféru před nadcházejícím hlasování zčeřil únik e-mailů a dokumentů z volebního štábu Emmanuela Macrona, který se stal terčem hackerského útoku. Kvůli skončené kampani se k případu nemůže vyjádřit ministerstvo vnitra ani zpravodajské služby, ústřední volební komise nicméně vyzvala média, aby dokumenty nepublikovala.

video Na webu se objevily e-maily Macronova štábu
Video Zprávy ve 12
video

Na webu se objevily e-maily Macronova štábu

Ve 12:00 SELČ se otevřely volební místnosti na malém souostroví Saint Pierre a Miquelon, které leží u břehů Kanady. Na zámořském území, které s přestávkami patří Francii od 16. století, je registrováno zhruba 5000 voličů.

Volí také Francouzi na Guadeloupu a na Martiniku v Karibském moři, ve Francouzské Guyaně, na druhém konci světa ve Francouzské Polynésii a na francouzských konzulátech na americkém kontinentu.

Dohromady jde o asi milion lidí. Výsledky jejich hlasování ale budou moct být oznámeny až po nedělních 20:00 SELČ, kdy skončí volby v kontinentální Francii.

Video Události
video

Macron, nebo Le Penová? Francouzi si vybírají nového prezidenta

Dá se předpokládat, že volební účast bude na zámořských územích a departementech nízká. Důvodem je tradice, ale také výsledky prvního kola voleb. V něm v zámoří většinou vítězil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který ale do finálového duelu nepostoupil. Předpokládá se, že i přímo ve Francii nepřijde k volbám třetina Mélenchonových voličů.

Voliči na ostrovech Réunion a Mayotte v Indickém oceánu, které jsou v blízkém časovém pásmu, budou hlasovat až v neděli. Stejně tak francouzští občané v Česku budou moct svůj hlas odevzdat až v neděli, a to na konzulátu v Praze.

Poslední přípravy před druhým kolem voleb
Zdroj: Reuters

Přijďte k volbám, vyzývají média Francouze

Francouzské deníky oproti prvnímu kolu už nehovoří o „stínu terorismu“ visícím nad zemí, ale nabádají především voliče k tomu, aby přišli k volbám. V prvním kole byla účast nižší než 80 procent, což je na francouzské poměry podprůměrná hodnota.

Před druhým kolem nedošlo k žádnému vážnějšímu teroristickému incidentu. Policie ale v pátek zatkla bývalého vojáka, který si obhlížel areál letecké základny Evreux v Normandii na západě Francie. Našla u něho mimo jiné brokovnice a korán. Podle médií jde o 34letého psychicky narušeného muže, ze kterého se stal islámský radikál. Zpravodajské služby ho delší dobu sledovaly.

Tři dny před prvním kolem voleb zřejmě zradikalizovaný recidivista zastřelil na pařížské třídě Champs-Élysées policistu. Sám byl při incidentu také zastřelen.

Na klidný průběh nedělních voleb bude dohlížet na 50 000 policistů.