V Sýrii začalo platit další příměří. Z velké části se dodržuje

Syrské příměří se většinou dodržuje (zdroj: ČT24)

V Sýrii se z velké části dodržuje klid zbraní, který platí od půlnoci na základě dohody Ruska, Íránu a Turecka. Podle agentury AP to shodně uvádějí zástupci syrské opozice i vládní média. Zejména nejsou hlášeny letecké údery. Rusko a USA se v sobotu dohodly na úplném obnovení takzvané horké linky, přes kterou oba státy komunikovaly o leteckých operacích nad Sýrií.

Představitelé opozice v jižní, centrální a severní Sýrii sdělili, že zaznamenali ojedinělá porušení příměří, ale situace je prý mnohem lepší než v předchozích dnech, neboť ustaly letecké údery. Vládou kontrolované vojenské médium oznámilo, že „relativní klid“ převládá ve všech oblastech zahrnutých do dohody o příměří.

Klid zbraní jako jeho garanti dojednaly ve čtvrtek v kazašské metropoli Astaně Rusko, Írán a Turecko. Příměří se vztahuje hlavně na rebely kontrolované oblasti, konkrétně celou provincii Idlib a části Aleppa, Homsu, Latákíje a Hamá. Dokument však nepodepsala syrská vláda ani opozice.

Vláda v Damašku uvedla, že plán na snížení napětí podporuje, ale že bude nadále podnikat útoky proti skupinám, které považuje za teroristické. Povstalci návrh dohody odmítli s tím, že nepovažují Írán za garanta klidu zbraní. Výhradu vůči účasti Íránu vyjádřily i Spojené státy.

V noci na sobotu se v Hamá odehrály střety mezi vládními vojáky a povstalci. Uvedla to exilová opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů. Podle SOHR syrské letectvo zaútočilo na vesnici pod kontrolou rebelů, kteří palbu opětovali.

Rusko a Írán podporují v syrském konfliktu vládu v Damašku, zatímco Turecko stojí na straně povstalců. Různým složkám opozice včetně teroristického Islámského státu a jeho spojencům pomáhaly nebo stále pomáhají i západní státy a země Perského zálivu.

Rusové a Američané obnovili horkou linku

Rusko a USA se v sobotu dohodly na úplném obnovení vzájemné výměny informací ohledně operací ve vzdušném prostoru nad Sýrií. Oznámilo to podle zahraničních agentur ruské ministerstvo obrany.

Komunikaci s Pentagonem s cílem odvrácení kolizí vojenských letadel operujících nad Sýrií pozastavilo Rusko počátkem dubna. Reagovalo tak na americké útoky na syrskou vojenskou základnu Šajrát, jimiž USA odpověděly na předcházející chemický útok v syrském Idlibu.