Francouzská kampaň končí. Macron i Le Penová se vypravili do katedrál

Francouzští prezidentští kandidáti ukončili kampaň před nedělním rozhodujícím druhým kolem voleb symbolickou návštěvou katedrál. Nacionalistka Marine Le Penová si vybrala chrám v Remeši, kde byli korunováni francouzští králové. Před impozantní památkou ji čekal
pískot a nadávky od několika stovek demonstrantů, takže byla nakonec nucena budovu opustit postranním východem.

Lidé před katedrálou v Remeši protestují proti Le Penové
Zdroj: Reuters Autor: Charles Platiau

Centrista Emmanuel Macron, který si vybral katedrálu ve městě Rodez v jižní Francii, se dočkal vřelejšího přijetí, zejména od místní mládeže. Několik dívek dokonce šlo za školu, aby se s ním mohly setkat, získat od něho podpis a pořídit si s ním fotografii.

Kampaň oficiálně končí o půlnoci. Poté až do uzavření volebních místností v neděli ve 20:00 ani jeden z kandidátů nesmí veřejně vystupovat. V sobotu tak stráví čas více méně v soukromí.

Většinu demonstrantů, kteří v Remeši připravili Le Penové perné chvíle, tvořili podle francouzských médií stoupenci Macronova hnutí Vpřed! a také Nepodrobené Francie levicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, který vypadl již v prvním kole voleb. Přestože Mélenchon nedal svým stoupencům pokyn, jak v druhém kole hlasovat, nakonec dal najevo, že je rozhodně proti šéfce Národní fronty.
Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Francie se připravuje na volby

Incidenty v Remeši následně Le Penová ostře odsoudila a obvinila Macronovy příznivce z násilí na posvátném místě. Katedrálu navštívila se svým souputníkem Nicolasem Dupontem-Aignanem, který v prvním kole dostal skoro pět procent hlasů a kterému poté slíbila výměnou za jeho podporu premiérské křeslo.

Podle listu Le Parisien jejich cesta měla být signálem pro miliony francouzských katolíků, kteří s krajní pravicí sdílejí odpor proti volné interrupci a uzákoněnému manželství sexuálních menšin.

Macron zdraví své příznivce v Rodez
Zdroj: Reuters
Autor: Regis Duvignau

Nic neponechal náhodě raději ani Macron. „Naše kultura je to, co nás drží. Návštěva rodezské katedrály je součástí naší dávné historie,“ napsal na Twitteru.

Do závěru kampaně se rozhodla vložit i francouzská pobočka mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace. Její aktivisté se ráno vyšplhali na Eiffelovu věž v Paříži, aby tam vyvěsili transparent s tradičním heslem republiky Svoboda, rovnost, bratrství a také s výrazem „Resist“, chápaném jako výzva k odporu proti krajně pravicové kandidátce.

Macron v průzkumech mírně zvýšil náskok

Podle průzkumu provedeného po středeční televizní debatě zvýšil Macron nepatrně svůj náskok. Volilo by ho 62 procent lidí, zatímco Le Penovou 38 procent. V předchozím průzkumu společnosti Elabe se pro něj vyslovilo 59 procent lidí a Le Penové chtělo dát hlas 41 procent.

V prvním kole voleb předminulou neděli dostal Macron 24 procent hlasů a Le Penová 21,3 procenta. K urnám tehdy přišlo na 78 procent voličů.

Video Události
video

Tisíce policistů a vojáků budou dohlížet na nedělní volby

Nadcházející souboj podle průzkumu společnosti Odoxa hodlají svým hlasováním v neděli ovlivnit tři čtvrtiny Francouzů. Taková účast by byla podle agentury Reuters druhá nejnižší ve druhém kole prezidentských voleb od roku 1965.

Někteří voliči dávají najevo, že se nemohou rozhodnout pro žádného ze dvou nesystémových kandidátů, kteří vyřadili z boje politiky tradičních stran. Celkem 69 procent z lidí, kteří nehodlají v neděli volit, tak učiní právě z tohoto důvodu. Řada z nich volila některého z levicových politiků, pro něž nenacházejí vhodnou alternativu v Macronovi ani v Le Penové.