Střety mezi bezpečnostními silami a odpůrci prezidenta Madura

Stovky zraněných a desítky mrtvých. Poslední obětí nepokojů ve Venezuele se stal místní vůdce studentů

Ve Venezuele i ve čtvrtek pokračovaly velké protivládní protesty. Poslední obětí nepokojů se stal ve městě El Tigre jihovýchodně od Caracasu místní studentský vůdce. Mladí lidé vyrazili k demonstracím proti autoritářské politice levicového prezidenta Nicoláse Madura, kterého viní z politické i ekonomické krize v zemi. Během střetů v zemi zemřelo už 37 lidí.

 

Ve čtvrtek znovu vyšly do ulic Caracasu tisíce stoupenců opozice. Zapalovali ohně a házeli kameny po příslušnících bezpečnostních sil. Ti proti nim zakročili slzným plynem.

Poslední obětí násilností se stal třiatřicetiletý Juan López, kterého zastřelil neznámý člověk na studentském shromáždění v El Tigre. Útočník podle prokuratury na vůdce místních studentů vypálil několik výstřelů, zranil další tři lidi a pak ujel na motorce.

Ve středu přišli o život další dva lidé. Jedním z nich byl policista, který byl postřelen během protestů ve státě Carabobo. Při protestech v metropoli zemřel také sedmnáctiletý mladík, když ho v davu zasáhl do krku blíže neupřesněných předmět.

Během středy bylo zraněno přes 200 lidí

Středeční demonstrace začala poklidně, když ale bezpečnostní složky zablokovaly postup protestujících k parlamentu, rozpoutaly se ve městě střety mezi maskovanými mladými lidmi a členy bezpečnostních sil.

Na záběrech místních médií bylo vidět, jak auto národní gardy srazilo dva demonstranty. Oba přežili. Představitel opozice Gerardo Blyde nicméně uvedl, že více než 200 lidí utrpělo při bitkách zranění.

Video Studio 6
video

Protesty ve Venezuele neustávají

Nové demonstrace vyvolala snaha Madura přepsat ústavu

Prezident Maduro v pondělí podepsal dekret svolávající ústavodárné shromáždění, které by mohlo přepsat základní zákon země s cílem upevnit Madurovu moc. Neupřesnil, jak bude ústavodárné shromáždění vytvořeno. Naznačil ale, že většinu v něm budou tvořit jeho příznivci.

To vyvolalo u opozice novou vlnu odporu a její vůdce Henrique Capriles vyzval národ, aby vyšel do ulic zabránit „ústavnímu podvodu“.

Nejnovější vlna protestů ve Venezuele propukla poté, co se nejvyšší soud na konci března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který má pod kontrolou opozice. Soud pak verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují.

Uložit