Trumpův první triumf: Zrušení Obamacare napodruhé v dolní komoře prošlo

S pokusem číslo dvě Donald Trump uspěl. Po náročném lobování nakonec přesvědčil část vzpurných poslanců, a Sněmovna reprezentantů tak podpořila novou reformu systému zdravotního pojištění. Ta má nahradit změny jeho předchůdce - známé pod pojmem Obamacare. O osudu reformy musí ještě rozhodnout Senát, kde se schyluje k velkému dramatu.

Video Zprávy ve 23
video

Konec Obamacare se přiblížil. Dolní komora schválila novou reformu

Trump si de facto připisuje první legislativní vítězství od nástupu do funkce. Zákon nyní zamíři do druhé komory Kongresu. Republikáni potřebovali k prosazení zákona 216 hlasů, nakonec získali o jeden více. Senát by se návrhem měl zabývat pravděpodobně v červnu.

A právě v Senátu může Trumpův záměr znovu zadrhnout, republikáni zde totiž mají jen křehkou většinu. Zatímco ve Sněmovně reprezentantů si mohli dovolit 21 „odpadlíků“, v Senátu to mohou být jen dva.

Záznam z hlasování o nové zdravotnické reformě
Zdroj: Reuters

Co by definitivní schválení znamenalo pro Američany?

Právě reforma Baracka Obamy měla – zjednodušeně řečeno – zpřístupnit zdravotní péči i méně majetným lidem bez pojištění. Na něj dosáhlo po zavedení reformy nově na 20 milionů Američanů.

Mnozí z nich mohou podle expertů nyní o pojistku přijít. Podrobnější číslo dosud není známé - ani to, kolik bude nová reforma stát. Podle dřívějšího odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) by mohlo do roku 2018 přijít o pojištění asi 14 milionů Američanů.

Před budovou Kongresu protestovali zastánci Obamovy reformy
Zdroj: Reuters
Nicméně republikáni mají Obamovu reformu za projekt, který federální rozpočet nemůže dlouhodobě utáhnout. Reforma z roku 2010 podle nich neúměrně zatěžuje celý systém zdravotnictví.

Prezidentský tábor se o zrušení Obamacare snažil už v březnu, ale Bílý dům tehdy hlasování nakonec odvolal kvůli nedostatečné poslanecké podpoře.

Brzdou prezidentových záměrů nebyli ani tak demokraté ve Sněmovně reprezentantů, o jejichž odporu proti zrušení Obamacare nikdo nepochyboval. Problémem pro Bílý dům byli poslanci z řad republikánů, tedy strany, která Trumpa vyslala do Bílého domu. Vztah k Obamacare republikánskou parlamentní frakci rozdělil.

Úkol splněn. Paul Ryan s úsměvem odchází z hlasování
Zdroj: Reuters
Návrh hlavních bodů budoucího systému zdravotního pojištění, který má Obamův program nahradit, experti republikánů museli několikrát pozměnit, aby vyvážili požadavky republikánských konzervativců žádajících totální zrušení Obamacare a liberálů trvajících na zachování některých jejích částí v obavě ze ztráty voličů.
Předseda republikánské většiny v dolní komoře Kevin McCarthy uvedl, že nový zákon otevře lidem širší možnost volby a naopak ukončí Obamovu „spirálu smrti“, tedy spojení vyšších nákladů a menší volby ohledně druhů zdravotní péče.

Šéf týmu Bílého domu Reince Priebus pak označil zákon za „velké vítězství pro Američany“, které celý systém ozdraví.

Donald Trump a Nancy Pelosiová. Radost i smutek nad hlasováním v dolní komoře
Zdroj: Reuters
Logicky zcela opačný názor měli demokraté. „Velmi smutné, Jeden z největších převodů peněz v historii naší země. Jejich touha osvobodit bohaté od povinností prostě přehlušila všechno,“ řekla šéfka demokratické menšiny poslanců Nancy Pelosiová.

„Jak to můžete udělat americkému lidu, který zastupujete!“ volal z parlamentní tribuny v dramatické rozpravě demokratický senátor Jim McGovern.

Donald Trump gratuluje Ryanovi po hlasování
Zdroj: Reuters

Ukončeme už tuhle katastrofu, vzkázal Trump

Svou radost nad zprávou z Kapitolu neskrýval prezident Trump. Na setkání republikánských špiček v zahradě Bílého domu přislíbil, že Obamův projekt bude brzy minulostí.

„Pokud vláda nebude platit výkupné pojišťovacím společnostem, Obamacare bude mrtvá,“ řekl s odkazem na státní financování zdravotního pojištění Sám je prý přesvědčen, že republikánský návrh projde i v Senátu.

O co šlo v Obamacare?

Reforma zdravotnického systému byla jednou z programových priorit prvního funkčního období prezidenta Obamy.

Šéf Bílého domu tehdy její potřebnost zdůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zkrotit prudce rostoucí náklady na zdravotnictví.

Kongres reformu schválil v roce 2010 a republikáni od té doby slibovali, že ji zruší, až se dostanou k moci.

Obamacare například ukládala zdravotním pojišťovnám, aby bezplatně zajišťovaly řadu základních služeb krytých z federálních zdrojů.

Jde například o první pomoc, hospitalizaci, péči o těhotné a nově narozené, o psychicky nemocné a drogově závislé, rehabilitaci, laboratorní testy, zdravotnickou prevenci, pediatrickou péči a zubní a oční prohlídky dětí.

Program také zabránil pojišťovnám, aby odepřely služby nemocným lidem, a umožňoval rodinám, aby do pojistného plánu dospělých zařadily i své děti, a to až do věku 26 let. 

Uložit