Mezi USA a Ruskem není žádná důvěra. Musíme jít krok po kroku, nabádá Tillerson

Mezi Spojenými státy a Ruskem teď „neexistuje prakticky žádná důvěra“. V projevu k zaměstnancům amerického ministerstva zahraničí to prohlásil jejich šéf Rex Tillerson. Vláda prezidenta Donalda Trumpa se podle něj snaží obnovovat styky s Moskvou krok za krokem, po jednotlivých problémech. První na řadě je podle ministra Sýrie.

Rex Tillerson
Zdroj: Reuters Autor: Yuri Gripas

Washington a Moskva se snaží zajistit v Sýrii pevné příměří, ale Tillerson neví, jaký výsledek bude tato snaha mít. USA a Rusko mají „dlouhý seznam“ problémů, na kterých je třeba pracovat - od Ukrajiny až po odzbrojovací smlouvy, uvedl americký šéfdiplomat. Oznámil, že se příští týden na arktické konferenci na Aljašce hodlá setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Na aktivizaci jejich kontaktů se v úterním telefonickém rozhovoru dohodli prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin. Výsledkem telefonátu byla i dohoda o prvním osobním setkání obou hlav států, které se má uskutečnit v létě v Hamburku.

Nebudeme vnucovat americké hodnoty, ujistil Tillerson

Tillerson se v projevu k zaměstnancům ministerstva zmírnil i o filozofii americké zahraniční politiky, o níž po Trumpově zvolení zavládly mimo Spojené státy pochyby. Ministr řekl, že USA se sice nevzdávají ochrany lidských práv, ale nesmějí podmiňovat spolupráci s jinými zeměmi tím, že přijmou americké hodnoty.

„Pokud budou USA takové podmínky společného postupu klást, vytvoří to doopravdy překážky na cestě k zajištění americké bezpečnosti. To ale neznamená, že USA nebudou obhajovat svobodu a další práva,“ řekl Tillerson.

Prezidentovo heslo „Amerika především“ podle ministra znamená obnovu rovnováhy ve vztazích se spojenci.

Šéf FBI považuje Rusko za největší světovou hrozbu

O vztazích s Ruskem a vlivu Moskvy na americkou politiku hovořil při svém slyšení v Kongresu šéf FBI James Comey. Kvůli svým záměrům a schopnostem je podle Comeyho Rusko největší hrozbou pro všechny státy světa.

Comey v Kongresu odpovídal ohledně protiamerických aktivit Moskvy a jejího vlivu ve světě. Šéf FBI potvrdil dřívější zjištění svého úřadu, že Rusko je zodpovědné za hackerské útoky na servery Demokratické strany během loňské předvolební kampaně, v níž Hillary Clintonová sváděla souboj s Donaldem Trumpem. Moskva jakákoli podobná obvinění odmítá, skepticky se k nim vyjádřil i Trump.

Otázky senátorů směřovaly rovněž k rozhodnutí Comeyho informovat těsně před loňskými volbami Kongres o obnově vyšetřování Clintonové v souvislosti s jejím e-mailovým skandálem. Tento krok podle přesvědčení demokratů byl jednou z příčin její překvapivé prohry.

Comey vyloučil, že by politika mohla činnost FBI ovlivnit. Při představě, že by svým jednáním ohrozil volební šance Demokratické strany, se mu prý dělá „lehce nevolno“.

Uložit