Média v Severní Koreji potvrdila zadržení amerického občana

Severokorejská média potvrdila dřívější zprávy o zadržení padesátiletého Američana korejského původu. Muž je profesorem jedné z čínských univerzit, která spolupracuje se školou v KLDR. Zde muž známý jako Tony Kim údajně jednal o dodávkách pomoci. Vztahy USA a Severní Koreje nyní procházejí jedním z nejvyhrocenějších období. 

Policista řídí dopravu před jedním ze severokorejských stadionů
Zdroj: Reuters

Zprávy o zadržení muže se objevily nejprve v jihokorejském tisku, a to už předminulý pátek. Kim měl pobývat v KLDR zhruba měsíc. Je to už třetí občan USA, kterého úřady Severní Koreje zadržují.

Zadržen byl 22. dubna na letišti v severokorejské metropoli Pchjongjangu, když se s manželkou chystal opustit zemi. Podle Pchjongjangu prý spáchal „nepřátelské činy s cílem rozvrátit zemi“.

Kim se měl podílel na programech humanitární pomoci KLDR a do Severní Koreje přijel, aby o programech pomoci jednal. Údajně také v poslední době vyučoval účetnictví na Univerzitě vědy a technologie v Pchjongjangu, která je financovaná převážně ze Západu.

Severní Korea platí za jednu z nejizolovanějších zemí světa. Už 60 let zde udržuje vládnoucí rod Kimů tuhou diktaturu a u všech zahraničních hostů udržuje přísný plán toho, co v zemi mohou.

Tamní propaganda přitom vykresluje Spojené státy za hlavního nepřítele a hrozbu. Občasným zadržením občana USA si korejské vedení většinou vynucuje návštěvy vysoce postavených amerických politiků.

Úřady KLDR loni v lednu zadržely amerického studenta Otto Warmbiera a odsoudily ho na 15 let za pokus o krádež propagandistického plakátu.

Video Horizont ČT24
video

Americký student si u soudu v KLDR vyslechl trest 15 let těžkých prací

O dva měsíce později byl zatčen Američan korejského původu Kim Dong Chul a odsouzen byl na deset let za podvracení státu.

Americký misionář Kenneth Bae byl v KLDR zatčen v roce 2012. Po odsouzení na 15 let byl po dvou letech propuštěn.

Kenneth Bae po návratu do Spojených států
Zdroj: ČTK/AP/Ted S. Warren

Jižně od Korejského poloostrova už předminulý týden začalo společné americko-japonské námořní cvičení, do něhož se zapojila americká letadlová loď USS Carl Vinson s doprovodnými bojovými plavidly.

Seskupení vyslaly USA do východní Asie s cílem odpovědět na rostoucí ohrožení ze strany KLDR, která provokuje americké spojence raketovými a jadernými testy.

Naposledy Pchjongjang obvinil Spojené státy z toho, že žene Korejský poloostrov do jaderné války. Šlo o reakci na nasazení dvou nadzvukových bombardérů B1-B při zmíněném cvičení USA a Jižní Koreje.

Video Studio 6
video

KLDR hrozí USA potopením letadlové lodi

USA navíc do oblasti dopravily a uvedly do pohotovosti systém protiraketové obrany THAAD - vše je podle nich jen preventivní reakcí na severokorejský jaderný program a vojenské provokace. Prezident Donald Trump nicméně řekl, že při řešení vypjaté situace dál preferuje diplomacii nad vojenskou silou.

Proti rozmístění systému se navíc zvedla vlna odporu mezi mnohými Jihokorejci, kteří se obávají další eskalace. Proti štítu dlouhodobě brojí také Rusko a Čína. 

Šéf Bílého domu dokonce připustil, že za jistých okolností může kývnout na setkání s lídrem KLDR Kim Čong-unem. Podmínkou by ale podle jeho úřadu bylo například úplně upuštění od jaderného a raketového zbrojení KLDR. 

V neděli Trump řekl v rozhovoru s televizní stanicí CBS, že neví, jestli je Kim Čong-un příčetný. Očividně je to prý ale „lišák“, když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci.

video Koreanista Chlada: Americké hrozby KLDR se míjí účinkem
Video Studio ČT24
video

Koreanista Chlada: Americké hrozby KLDR se míjí účinkem

Zdroj: Mezinárodní institut pro strategická studia