Evropská komise doporučila ukončení kontrol uvnitř Schengenu

Evropská komise doporučila pěti zemím, aby nejpozději do šesti měsíců ukončily kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru volného pohybu zavedené v souvislosti s migrační krizí v roce 2015. Doporučení se týká Německa, Rakouska, Švédska, Dánska a přidruženého Norska. Komise zároveň vyzvala k zavedení „alternativních opatření“, která by zajistila zachování úrovně bezpečnosti v EU.

Schengen
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE Autor: Günter Fischer

„Díky našemu společnému úsilí jsou naše vnější hranice nyní silnější a bezpečnější,“ zdůvodnil doporučení Evropské komise její místopředseda Frans Timmermans.

„Nastal čas, abychom učinili poslední konkrétní krok k postupnému návratu k normálnímu fungování schengenského prostoru,“ řekl eurokomisař pro otázky vnitra Dimitris Avramopulos. „Schengen je jedním z největších výdobytků evropského projektu. Musíme učinit vše pro to, abychom ho ochránili,“ dodal.

Komise zároveň vyzvala, aby členské země zavedly „alternativní opatření“, jež by zajistila zachování současné úrovně bezpečnosti jako například přiměřené policejní kontroly v pohraničí a na hlavních dopravních cestách.

Kontroly na vnitřních schengenských hranicích země zavedly předloni v souvislosti s příchodem stovek tisíc uprchlíků, většinou po takzvané balkánské stezce vedoucí z Turecka přes Řecko a západní Balkán do Rakouska a Německa. Někteří z migrantů pak pokračovali do Švédska či dál do západní Evropy.

Počet příchozích běženců se výrazně snížil loni po uzavření migrační dohody EU s Tureckem. Tisíce migrantů se nicméně nadále pokoušejí dostat do Evropy, především přes Libyi a Středozemní moře.

Podle evropských pravidel mohou členské země zavést kontroly na vnitřních hranicích Schengenu až na dva roky. Naposledy byly prodlouženy v únoru na tři měsíce. Podle aktuálního návrhu EU, který musí schválit na nejbližším summitu prezidenti a premiéři členských zemí, by kontroly měly skončit v listopadu. 

Švédsko už nebude zkoumat doklady na hranici s Dánskem

Zrušení kontrol dokladů totožnosti na hranici s Dánskem zároveň oznámilo Švédsko, které je zavedlo loni v lednu s cílem omezit počet migrantů vstupujících do země. Švédská vláda chce ale zároveň hraniční kontroly všeobecně posílit.

„Potřebujeme kontroly na hranici Švédska, abyom udrželi bezpečnost,“ uvedla švédská vláda v prohlášení. „Musíme kompenzovat zrušení kontrol průkazů totožnosti trvalým posílením hraničních kontrol,“ dodala.

Öresundský most
Zdroj: ISIFA
Autor: Jean Marie Liot

Jako příklad nových opatření, která by měla zvýšit bezpečnost země, uvedla například bezpečnostní kamery či rentgenování vozidel překračujících hranice. Více finančních prostředků by měli dostat pohraničníci a celníci.

Švédsko kontrolovalo od loňského ledna systematicky doklady totožnosti lidí, kteří cestovali přes úžinu Öresund mezi dánskou metropolí Kodaní a švédským Malmö a mezi dánským městem Helsingör a švédským Helsingborgem.

Podle švédské vlády tyto kontroly přestaly být v poslední době opodstatněné, neboť se až o osmdesát procent snížil počet migrantů, kteří se snaží dostat z Dánska do Švédska. Kontroly navíc komplikovaly život tisícům lidí, kteří denně dojíždí za prací na opačnou stranu hranice.

Švédsko v roce 2014 přijalo 81 tisíc žadatelů o azyl, v roce 2015 ale už 163 tisíc. Loni se jejich počet snížil na 29 tisíc. Letos očekává Švédsko zhruba stejný počet žadatelů o azyl jako v loňském roce.

Kontroly na vnější hranici Schengenu už posílily

Nová opatření na vnějších hranicích schengenského prostoru vstoupila v platnost na počátku letošního dubna. Země na hranicích společného prostoru mají nyní za povinnost kontrolovat doklady nejen občanům třetích zemí, ale i občanům EU, a to při vstupu do Schengenu i při odchodu z tohoto prostoru.

Opatření je vedeno především snahou omezit cesty občanů unijních zemí například do Sýrie, kde by mohli mít zájem bojovat v řadách teroristických organizací.

Tyto kontroly způsobily několikahodinové kolony například na hranici Slovinska s Chorvatskem. Obě země jsou členy EU, Chorvatsko ale na rozdíl od svého severního souseda není součástí schengenského prostoru.

V sobotu se premiéři obou těchto zemí dohodli s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na uvolnění režimu kontrol v případě neúměrně dlouhých kolon.