Unie se v otázce brexitu šikuje proti nám, řekla Mayová v reakci na Merkelovou

„Sedmadvacet ostatních evropských zemí se chystá sjednotit proti nám.“ Na předvolební akci v Leedsu to prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Reagovala tak na čtvrteční slova německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že Spojené království si dělá o brexitu iluze a že zbylých 27 členských států Evropské unie je v tom zajedno. To podle Mayové ukazuje, jak obtížná jednání o rozluce s EU budou. 

Theresa Mayová
Zdroj: Reuters Autor: Dylan Martinez

Podle Merkelové iluze některých Britů spočívají v tom, že i po vystoupení z Unie budou požívat práva náležející členům. Merkelová také poznamenala, že dohodu o budoucím vztahu Británie s Unií bude možné uzavřít, až budou uspokojivě vyřešeny všechny otázky spojené s britským odchodem.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters
Autor: Hannibal Hanschke

Mayová si chce zajistit podporu před volbami

Mayová se snažila projevem v labouristické baště Leedsu vyburcovat voliče k odevzdání hlasu její Konzervativní straně v předčasných volbách, které se uskuteční 8. června. Volby si prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o brexitu.

Premiérka, jejíž konzervativci mají v průzkumech výrazný náskok před labouristy, tvrdí, že předák opoziční strany Jeremy Corbyn by byl „slabým lídrem pro vyjednávání o brexitu“. „Naši oponenti se už snaží tato vyjednávání narušit, zatímco souběžně se 27 ostatních evropských zemí šikuje proti nám,“ citovala britskou premiérku agentura Reuters.

Theresa Mayová
Zdroj: Reuters
Autor: Stefan Wermuth

Z průzkumu agentury YouGov, který zveřejnil britský server The Independent, vyplývá, že podle mírné většiny Britů bylo rozhodnutí opustit Evropskou unii špatné.

Podle dalšího průzkumu ankety by nicméně konzervativci, kteří takzvaný brexit podporují, mohli v nadcházejících předčasných volbách dostat až 45 procent hlasů. Rozhodnutí vypsat referendum o brexitu v jednom ze svých vystoupeních po odchodu z funkce obhajoval expremiér David Cameron.