United Airlines po incidentu nabídnou „přebytečným pasažérům“ až čtvrt milionu korun

Americká letecká společnost United Airlines nabídne až 10 tisíc dolarů (přes 246 tisíc korun) těm pasažérům, kteří se v případě přeplněného letu dobrovolně vzdají svých sedadel. Na některé lety bude také prodávat méně letenek. Aerolinky se čtvrtečním oznámením podle deníku Financial Times (FT) snaží napravit svou pověst, kterou poškodilo nedávné násilné vyvedení pasažéra z letadla.

Video Události
video

United Airlines nabízejí vyšší odškodné pro pasažéry

Devětašedesátiletý americko-vietnamský lékař při incidentu na chicagském O'Haraově letišti přišel o dva zuby, měl zlomený nos a otřes mozku. Záběry z letadla kolovaly na sociálních sítích a vyvolaly velké pobouření.

Byl to bod zlomu, řekl o incidentu šéf aerolinek

„Naše vyšetřování ukázalo, že mnoho věcí se ten den pokazilo,“ uvedl v prohlášení šéf společnosti Oscar Munoz. Jedna věc je podle něj jasná: oficiální postupy aerolinek se dostaly do konfliktu s hodnotami firmy a s tím, co je správné. „Pro nás pro všechny to byl bod zlomu,“ dodal Munoz.

Video Horizont ČT24
video

Aerolinky pod palbou kritiky kvůli zákroku proti cestujícímu

Společnost v prohlášení uvedla, že se bude snažit omezit na minimum vznik situací, kdy pasažérů bude více, než je míst, a některý z cestujících se bude muset nedobrovolně letu vzdát.

Chce toho docílit vyššími kompenzacemi a tím, že personál bude moci nabídnout například přesun po zemi. Na lety, kde je těžké najít dobrovolníka, bude firma prodávat méně letenek. To se týká například malých letadel nebo koncových letů do nějaké destinace.

Aerolinky v prohlášení znovu uznaly chybu. „Velmi se omlouváme za to, co se stalo, a za naši počáteční reakci,“ uvedly. Společnost zprvu incident bagatelizovala a omluvila se až po několika dnech po kritice veřejnosti.

Společnost stíhá jedna aféra za druhou 

Nebyl to však jediný její skandál v poslední době. Na konci ledna totiž firma odmítla pustit na palubu dvě dívky v legínách s tím, že jejich oděv nesplňuje pravidla oblékání pro cestující, kteří jsou držiteli podnikem vystavené volné letenky. Platící zákazníci nicméně legíny nosit mohou.

Ve stejný den, kdy násilně vyvedli cestujícího, měl také na trase z Houstonu do Calgary bodnout jednoho z pasažérů štír. Společnost se omluvila a slíbila mu odškodné. Naposledy se o aerolinkách psalo v souvislosti se smrtí králíka Simona, který byl považovaný za největšího na světě. Zemřel po letu z Londýna do Chicaga.