V Černém moři se potopila ruská výzvědná loď. Posádku evakuovali

Výzvědná loď ruské armády, která se v Černém moři srazila s jiným plavidlem, se potopila. Podle agentury Reuters to uvedla turecká pobřežní záchranná služba, která také tvrdí, že všech 78 členů posádky bylo evakuováno. Nikdo se podle tureckých zdrojů nepohřešuje a nikdo nebyl zraněn.

Výzvědná loď Liman (říjen 2016)
Zdroj: Reuters Autor: Murad Sezer

K incidentu, o kterém původně informovalo ruské ministerstvo obrany, došlo asi čtyřicet kilometrů severozápadně od Bosporského průlivu. Výzvědná loď Liman, která je součástí ruské Černomořské flotily, se srazila s obchodním plavidlem plujícím pod vlajkou afrického Toga, uvedla agentura Reuters.

Po proražení kýlu se podle tureckých zdrojů navzdory úsilí posádky ruská loď potopila. Neštěstí zřejmě způsobila špatná viditelnost v husté mlze. O osudu druhého plavidla, které převáželo dobytek, není prozatím nic známo. 

Turecký předseda vlády Binali Jildirim už v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem vyjádřil nad srážkou lítost.

Loď podle ruských médií počátkem roku působila ve Středozemním moři, kde „plnila úkoly v rámci stálého operativního seskupení ruského námořnictva“.

Na východě Středomoří udržuje Rusko v souvislosti s konfliktem v Sýrii flotilu bojových plavidel, která podporují operace ruského letectva na syrském bojišti.