New Orleans likviduje pomníky připomínající jeho rasistickou minulost

Radnice New Orleans začala s odstraňováním pomníků, které připomínají rasistickou minulost města. Krok vyvolal odpor části veřejnosti. Demontáž se tak musela konat za přísných bezpečnostních opatření.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Likvidace kontroverzních pomníků v USA

Občanská válka skončila před 152 lety, ale emoce neslábnou. První z pomníků, které pro mnohé symbolizují rasismus a myšlenku bělošské nadřazenosti, odstraňovali neworleanští dělníci v noci, navíc v maskách a neprůstřelných vestách. Celou akci střežili ozbrojení policisté.

Obelisk oslavoval neúspěšné povstání proti první rasově smíšené vládě v New Orleansu po skončení občanské války. Starosta ho označil za nejurážlivější. Z města mají zmizet ještě sochy tří jižanských idolů ‒ dvou generálů a prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.

„Historie se nedá změnit. Tohle má ale ukázat celému světu, že my jako město a jeho obyvatelé jsme schopni historii přiznat, pochopit, smířit se s ní a především ‒ vybrat si lepší budoucnost,“ ujišťuje starosta New Orleans Mitch Landrieu.

I jemu vyhrožují smrtí. Opírá se ale o verdikty soudu a jednoznačné hlasování radních. To bylo v roce 2015, po masakru v charlestonském, převážně černošském kostele. Čin spáchal běloch, který se k symbolům otrokářského Jihu hrdě hlásil.

Zavraždění devíti lidí se stalo přelomem v debatách o rasistické symbolice, například konfederační vlajky. V Alabamě ji proto přestali vytahovat na stožár před státním kapitolem a ve Virginii ji odstranili ze značek aut.

Problémem pomníků je, že kámen a bronz mají vydržet navěky, ale dobový kontext a přijatelnost chování se mění rychleji. Loni to zažila Británie, když oxfordská univerzita řešila, zda nechat nebo odstranit sochu Cecila Rhodese, imperialisty a brutálního kolonizátora. Jmění, které univerzitě zanechal, ovšem dodnes financuje stipendia.

„Myslím, že tu nejde tolik o Cecila Rhodese, ale spíš o otázku, co bylo britské impérium a jak se od něj dnes distancovat,“ míní studentka Riane Trotmawová.

Sochu si kolej nakonec nechala. Na rozdíl od univerzity v jihoafrickém Kapském městě. Její pomník Cecilu Rhodesovi navěky nevydržel. Socha symbolizující odkaz bělošské nadřazenosti už odsud zmizela.