Mogheriniová v Rusku: Nemůžeme se tvářit, že k anexi Krymu nedošlo

Evropská unie a Rusko stojí o lepší vzájemné vztahy, ale tento zájem hatí přetrvávající reálné problémy. Po společném jednání v Moskvě to konstatovali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, podle níž sankce uvalené na Rusko budou pokračovat, protože EU se nemůže tvářit, jako by nedošlo k anexi Krymu.

Video Studio ČT24
video

Komentátor ČRo Dvořák: Předem se vědělo, že k průlomu nedojde

Unie je připravena vrátit se ke strategickému partnerství s Ruskem a zvážit všechny aspekty možné spolupráce, uvedla podle agentury TASS Mogheriniová. „EU ale rozhodně má s Ruskem některé rozdílné globální pohledy, především pokud jde o Ukrajinu,“ řekla rovněž a dodala, že sankce přijaté vůči Rusku rozhodně nejsou samoúčelné.

Podle Lavrova má Moskva zájem na udržování pravidelného politického dialogu s Bruselem. „Vztahy jsou ve složitém období, ale během těchto rozhovorů nikdo nikomu nedával žádné lekce, snažili jsme se jeden druhému naslouchat. Myslím, že to je jediný správný přístup,“ řekl ministr.

Pokud jde o problém ukrajinské krize, Lavrov vyzval Unii, aby přiměla ukrajinskou vládu respektovat minské dohody, jejichž realizace má zastavit boje a přispět k politickému urovnání krize. Šéf ruské diplomacie v této souvislosti obvinil Kyjev, že se snaží minské dohody „zásadním způsobem přepsat“.

Federica Mogheriniová během návštěvy Ruska
Zdroj: Reuters
Autor: Sergei Karpukhin

Rusko musí chránit práva všech svých občanů

Mogheriniová během tiskové konference po jednání zdůraznila, že Rusko má povinnost chránit lidská práva všech svých obyvatel. Reagovala tak na informace o věznění, mučení a vraždění homosexuálů v Čečensku, se kterými přišel ruský opoziční deník Novaja Gazeta.

„Očekáváme, že Ruská federace splní svou úlohu v ochraně obyvatel při plném respektování zásad lidských práv,“ uvedla unijní diplomatka.

Novaja Gazeta čelí po zveřejnění zpráv o pronásledování homosexuálů výhrůžkám. Čečenský vládce Ramzan Kadyrov jakékoliv nařčení z potírání práv gayů popírá.