Švédové zatkli kvůli útoku ve Stockholmu dalšího podezřelého

Švédská policie zatkla druhého podezřelého v souvislosti s teroristickým útokem, který si tento měsíc ve Stockholmu vyžádal čtyři oběti a 15 raněných. Útok podle všeho provedl muž původem z Uzbekistánu, který se k činu po zatčení přiznal.

Policie ve Stockholmu
Zdroj: Reuters/TT News Agency

Podle prohlášení švédské policie byl podezřelý zadržen v neděli na žádost prokuratury po prověření blíže nespecifikovaného materiálu, který byl shromážděn po útoku. Policie dodala, že v současnosti se nebude k zatčení podrobněji vyjadřovat.

Ve Stockholmu útočil 7. dubna neúspěšný uzbecký žadatel o azyl vystupující pod jménem Rakhmat Akilov, který vjel nákladním autem do davu lidí před obchodním domem v centru švédské metropole.

Akilov, sympatizující s džihádisty, byl následně zatčen, ke spáchání teroristického činu se přiznal a je nyní ve vazbě.

Uzbekistán ještě před útokem varoval nejmenovanou západní zemi kvůli napojení Akilova na teroristy. Naverbovat jej měl Islámský stát (IS) poté, co v roce 2014 opustil vlast. Švédská policie už před atentátem věděla o tom, že sympatizuje s extremistickými organizacemi, ale neměla žádné indicie vedoucí k domněnce, že by plánoval útok.