Od Berlína po Washington volí statisíce Francouzů. Fronta je i v Praze

K volebním urnám se vydaly také statisíce Francouzů žijících mimo svou vlast. Například v Berlíně a Londýně si kvůli vykonání občanské povinnosti museli Francouzi vystát dlouhé fronty, píše agentura AFP. Mnohé voliče mobilizuje napjatá bezpečnostní situace v zemi nebo obavy z opakování amerického volebního scénáře.

Francouzi před ambasádou v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Statisíce Francouzů hlasují po celém světě, včetně České republiky, kde také probíhala volební kampaň. Před francouzskou ambasádou v Praze se během dne tvořila fronta voličů. Na seznam voličů se zde zapsalo přes dva a půl tisíce lidí. Voliči hlasují v jednom ze sálů Bukvojského paláce, hned vedle místnosti, kde někdejší francouzský prezident François Mitterand na konci 80. let přijal české disidenty včetně Václava Havla.

„Dvě a půl hodiny čekání na ambasádě, abychom mohli odvolit. Na dva tisíce voličů a na deset hodin otevřené volební místnosti jenom dvě plenty,“ postěžovala si jedna z voliček na facebooku po návštěvě Bukvojského paláce. Poznamenala, že obdobné to bylo na celém světě a příspěvek zakončila otázkou, proč volby francouzské úřady nezajistí lépe.

Dlouhé fronty se tvořily také před konzuláty v Londýně, Stockholmu nebo Berlíně. Velký zájem o hlasování byl i v zámoří, kde Francouzi volili kvůli časovému posunu už v sobotu.

„Je to náš občanský úkol, přestože jsme tady,“ řekl agentuře AFP Adrien Gontier ve Washingtonu, kde se před volbami zaregistrovalo přes 11 tisíc voličů. Dohromady se v USA a Kanadě přihlásilo asi 200 tisíc osob, ve Spojených Státech jich je oproti minulým volbám o 30 procent více.

„Koneckonců jsme tady ve Spojených státech viděli, co se stane, když se volí špatně nebo nevolí vůbec. Neradi bychom, aby měla Francie svého Trumpa,“ vysvětluje svoji účast další Francouz v hlavním městě USA v narážce na zvolení nového amerického prezidenta. 

Perný den v Londýně

Desítky volebních místností se v neděli otevřely také v Británii, před některými již čekaly stovky nedočkavců. „Myslím, že v Londýně přijde volit asi 50 tisíc lidí, takže nás čeká perný den,“ uvedl předseda komise v jedné z volebních místností v britské metropoli Edouard De Guitaut.

„Hodilo by se mi odvolit elektronicky, ale to nebylo možné. Takže člověk si musí přivstat a vystát frontu, protože tady jde o občanskou povinnost,“ řekla AFP Magalie Belmová ve čtvrti South Kensington, kde prostoje u volební místnosti přesahovaly dvě hodiny.

Stovky francouzských voličů čekají ve frontě před ambasádou v Berlíně
Zdroj: Reuters
Autor: Pawel Kopczynski

Na vyplnění volebního lístku čekali dlouho také voliči v Berlíně, Montréalu nebo Torontu, vážnější problémy však průběh francouzských voleb v zahraničí nepoznamenaly. Pouze francouzský konzulát v New Yorku byl v sobotu odpoledne nakrátko evakuován po nahlášení bomby.

U amerických volebních místností vládla v důsledku „současného kontextu“ mimořádná bezpečnostní opatření, podobně jako ve Francii. Americký prezident Donald Trump se domnívá, že čtvrteční atentát v Paříži „zřejmě pomůže“ výsledku Marine Le Penové.

Vlna teroristických útoků podle jedné voličky v argentinském Buenos Aires rezonuje také v zahraničí. „Hodně lidí jde volit, podle mě je atentáty mobilizují,“ myslí si Noémie Nabelová.