Sjezd pravicových populistů v Kolíně nad Rýnem provázely početné demonstrace

 V napjaté atmosféře se mezi delegáty i v ulicích Kolína diskutovalo nad volební strategií pravicově-populistické Alternativy pro Německo (AfD). Tisíce demonstrantů se snažily sjezd strany v centru města znemožnit. Situaci museli řešit policisté na koních i slzný plyn.

Zatýkání při protestech odpůrců AfD
Zdroj: Reuters

AfD je v posledních měsících silně rozpolcená. Důkazem byl i začátek sjezdu, kdy delegáti nečekaně odmítli schválit strategické návrhy své předsedkyně Frauke Petryové.

Ta prosazuje například spojenectví s dalšími stranami, aby hnutí mělo větší šanci dostat se do vlády. Možnost zbavit se dlouhodobé pozice opoziční síly ale mnohým členům strany není po chuti. Většina delegátů hlasováním odmítla o plánu diskutovat, přestože Petryová naznačila ochotu ke kompromisům.

Předsedkyně AfD Frauke Petryová
Zdroj: Reuters
Sjezd AfD se koná v hotelu v centru Kolína, kam se delegátům podařilo dostat jen za masivní policejní ochrany. Zabránit se jim v tom snažily stovky protestujících demonstrantů s transparenty a tlampači. Na různých protestních akcích se očekávala účast až 50 tisíc lidí, na udržení klidu nasadila policie přes 4000 příslušníků.
Mluvčí kolínské policie označil situaci v městě za „velmi dynamickou“ a v některých částech „dosti agresivní“. Policisté podle něj zastavili ke kontrole dokladů kolem stovky demonstrantů, nikdo ale nebyl zadržen. Policejní prezident Jürgen Mathie už dříve řekl, že se obává příjezdu několika stovek násilníků z levicově extrémního spektra.

Německá zpravodajská televize n-tv ukázala skupinu asi 50 lidí při střetu s policisty na koních a její zpravodaj řekl, že proti některým demonstrantům použili policisté pepřový sprej.

Na svém víkendovém sjezdu v Kolíně mají delegáti AfD především najít člověka do čela kandidátky pro spolkové volby. Předsedkyně Frauke Petryová totiž v úterý oznámila, že nechce jít do zářijových voleb do Spolkového sněmu jako hlavní kandidátka své strany. Volebním lídrem se podle svého oznámení médiím nechce stát ani spolupředseda AfD Jörg Meuthen.

Podpora protiimigrační strany v poslední době spíše klesala a podle posledních průzkumů se pohybuje kolem osmi až deseti procent. Volební preference se této straně snižují s poklesem náporu uprchlíků, ale ve volbách 24. září má velkou šanci dostat se poprvé do Spolkového sněmu.

Video Studio 6
video

V zemských volbách v Německu bodovala populistická strana AfD

Na stranickém kongresu budou delegáti schvalovat kromě kandidátek také předvolební program. V jeho návrhu jsou například požadavky na kontroly na hranicích, vyhošťování migrantů a zákaz muslimských šátků. Strana slibuje také mimo jiné zastavit plán na opuštění atomové energie.