Okamura: V případě výhry Le Penové bude ukončena agonie Evropské unie

Značnou roli při francouzských prezidentských volbách hrají podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokraci Tomia Okamury média. Mainstreamové strany podle něj totiž bojují proti kandidátce Marine Le Penové. Její vítězství ve volbách by podle Okamury znamenalo definitivní konec Evropské unie. V pořadu Události, komentáře ale také vyjádřil své obavy, že kandidátka Národní fronty v případném druhém kole voleb neuspěje.

Video Události, komentáře
video

Tomio Okamura a Roman Váňa v pořadu Události, komentáře

Francouzské prezidentské volby budou podle dalšího z hostů pořadu Romana Váni (ČSSD), předsedy výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny, velmi důležité. „Budou mít dopad na dění v Evropě, protože pro směřování Francie, která se snaží být hegemonem v rámci Evropské unie, to bude důležité,“ řekl.

Tomio Okamura uvedl, že doufá ve zvolení kandidátky Národní fronty Marine Le Penové. V případě její výhry totiž „bude ukončena agonie Evropské unie“ a bude zahájena spolupráce suverénních evropských zemí. „Pokud vyhraje někdo jiný než Le Penová, nebude vyřešena bezpečností situace Evropy,“ dodal.

Okamura ale také vyjádřil svou obavu, že pokud Le Penová postoupí do druhého kola voleb, spojí se proti ní francouzská pravice a levice, aby ji porazily. Le Penové údajně škodí i média. „Je to strana, která je cenzurovaná. Voliče oslovuje hlavně na sociálních sítích,“ konstatoval. „Což je rys stran, které prosazují přímou demokracii. Mainstream je proti tomu.“

Váňa: Útok ve Francii ukazuje na další selhání systému 

Podle Váni je vzestup extremistických stran v dnešní době pochopitelný. „Nedá se tomu ani úplně divit, protože útok ve Francii ukazuje na další selhání systému,“ uvedl.

„Jestli od mainstreamových politiků slyšíme, že systém opakovaně selhává, tak to opravdu jen potvrzuje tu mimořádně naivní politiku dosavadních elit,“ reagoval Okamura. Bezpečností mechanismy v Evropě podle něj nefungují. „Musíme přepřáhnout, aby se země začaly bránit v menších územních celcích,“ řekl. „To nabízí Le Penová a je to, myslím, správná cesta.“

Zvolení Le Penové by podle Okamury znamenalo definitivní konec EU, přestože v rozhovorech se svými přáteli prý kandidátka tvrdí, že se bude chtít s Unií nejdříve dohodnout. „Marine říká, že nejprve chce jednat s Evropskou unií o určitých reformách. To znamená změnu migrační politiky, větší odpovědnost, větší zpětnou vazbu občanů a větší hájení národních zájmů. Zároveň se při diskusích s Marine shodujeme, že EU je v podstatě nereformovatelná. Ten vstřícný krok chce udělat, zároveň tomu ale od začátku nevěří,“ vysvětlil Okamura.

Váňa uvedl, že nechce předjímat, co se stane s Evropskou unií po výhře jakéhokoli z kandidátů. Evropa se podle něj kvůli brexitu, ale i současné situaci v Turecku změnám stejně nevyhne. „Uvidíme, jak se k tomu evropští politici postaví a co nový prezident Francie v reálnu, nikoli předvolebně, udělá,“ podotkl.