Evakuace v Sýrii znovu přerušena. Povstalci žádají propuštění stovek vězňů

Evakuace civilistů a opozičních bojovníků ze čtyř obléhaných lokalit v Sýrii se během čtvrtka opět zastavila. Důvodem je požadavek povstalců na propuštění několika stovek rebelů, které vězní syrský režim.

„Autobusy se nepohnou dál, dokud režim neosvobodí 750 vězňů a dokud ti nedorazí do oblastí ovládaných povstalci,“ uvedla Syrská organizace pro lidská práva.

Dohoda o výměně civilistů a rebelů ze čtyř lokalit byla uzavřena v březnu. Mimo jiné předpokládá, že během dvou fází evakuace bude propuštěno asi 1500 vězňů, které drží syrský režim.

Zhruba 50 autobusů s asi třemi tisíci lidmi ze dvou šíitských obcí z provincie Idlib zastavili povstalci v Rášidínu u Aleppa. Právě v Rášidínu, který je využíván jako tranzitní zóna pro nynější evakuaci, se v sobotu u jiného konvoje ve voze plném výbušnin odpálil sebevražedný atentátník. Zabil 126 lidí, včetně asi 60 dětí.

Evakuace civilistů
Zdroj: REUTERS
Autor: Ammar Abdullah
Kolem 60 autobusů ze šíitských obcí Fúa a Kafrája, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, směřuje do vládou kontrolovaného Aleppa.

Kromě nich vyjelo ve středu také asi 11 autobusů s opozičními bojovníky z měst Zabadání a Madájá, obléhaných režimními silami. Autobusy mají namířeno do provincie Idlib, kterou mají pod kontrolou povstalci, teď ale stojí v oblasti jižně od Halabu, ovládané režimem.

Evakuace zmíněných čtyř lokalit je součástí dohody mezi syrskými opozičními skupinami Tahrír aš-Šám a Ahrár aš-Šám na jedné straně a syrskou vládou, libanonským Hizballáhem a Íránem na straně druhé. Celkem se má týkat více než 30 tisíc lidí.

V první fázi se má během dvou měsíců přemístit na 8000 lidí z obcí Fúa a Kafrája, a asi 2500 civilistů a rebelů z oblasti měst Zabadání a Madájá. Dohoda zahrnuje i vzájemnou výměnu vězňů.