Francouzská policie zmařila teroristický útok

Francouzským bezpečnostním složkám se podařilo odvrátit zřejmě bezprostřední hrozbu teroristického útoku, když policie v úterý v Marseille zadržela dva muže připravující atentát. Už tuto neděli čeká Francouze první kolo prezidentských voleb, druhé se uskuteční 7. května. Tři z hlavních adeptů na úřad hlavy státu obdrželi varování před zadrženými i s jejich fotografiemi už minulý týden. Od teroristických útoků z listopadu 2015 platí v zemi výjimečný stav.

Video Zprávy
video

Zmařený teroristický útok ve Francii

Zadržení mužů ve věku 23 a 29 let potvrdil ministr vnitra Matthias Fekl. „Tito dva zradikalizovaní muži francouzské státní příslušnosti, narození jeden v roce 1987 a druhý v roce 1993, měli v úmyslu spáchat ve velmi krátké době, tím myslím v nejbližších dnech, atentát na francouzském území,“ uvedl. 

Pařížský prokurátor Francois Molins muže identifikoval jako dvaadvacetiletého Clémenta B. a devětadvacetiletého Mahiedina M. Podle něj se potkali ve vězení, v němž sdíleli celu. Policie věděla o jejich radikalizaci. Dvojice se chystala „v brzké době spáchat násilný čin na francouzském území“, uvedl Molins.

Zásah provedla jednotka RAID ve spolupráci s tajnou službou DGSI mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne. Stadium přípravy zadržených k útoku bezpečnostní orgány charakterizovaly jako „bezprostředně hrozící“. Cíl útoku ale zůstává neznámý.  

„Několik dní před velkou volební událostí naší země chci připomenout, že bylo podniknuto vše nezbytné pro zajištění bezpečnosti této akce, která je významná pro naši demokracii,“ prohlásil rovněž Fekl.

Podle něj jsou složky ministerstva vnitra „v naprosté a dosud nevídané“ pohotovosti. Dodal, že po celé Francii bude rozmístěno více než padesát tisíc policistů a vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost voleb, a to zejména v 67 tisících volebních střediscích.

Kandidáti byli varováni

Fotografie dvou mužů podezřelých z přípravy teroristického útoku dostali už minulý týden pracovníci bezpečnostních služeb několika prezidentských kandidátů. Napsala to agentura AFP s odvoláním na příslušné zdroje.

„Tyto fotografie byly předány mojí bezpečnostní službě ve čtvrtek,“ potvrdila podle AFP nacionalistická kandidátka na prezidentský úřad Marine Le Penová. Včasné varování před hrozícím útokem potvrdily rovněž zdroje z okolí centristického kandidáta Emmanuela Macrona a kandidáta tradiční francouzské pravice Francoise Fillona, dodala agentura.

List Le Journal Du Dimanche (JDD) v neděli informoval, že francouzská tajná služba DSGI minulý týden varovala hlavní prezidentské kandidáty před vážnou hrozbou útoků na ně a na jejich akce v předvolební kampani. Upozornění bez bližších podrobností potvrdily zdroje kolem zmíněných tří kandidátů. 

Policie našla výbušniny

Podle televizní stanice BFMTV byla dvojice podezřelých zatčena v rámci vyšetřování, které bylo zahájeno začátkem předminulého týdne v Paříži. Týkalo se podezření z kriminálního a teroristického spolčení a z porušení zákona, který se týká zbraní v souvislosti s teroristickými aktivitami.

Zdroje BFMTV sdělily, že při prohlídce jednoho marseilleského bytu související s úterním zatčením byly nalezeny improvizované výbušniny TATP (triaceton triperoxid). Tato látka bývá často používána právě při teroristických útocích. 

Kromě výbušniny našla policie také samopal a dvě pistole či revolvery. Podezřelí se potkali ve vězení a byli už dříve známí policii coby podporovatelé radikálního islámu. V bytě jednoho z mužů se už dříve našla vlajka teroristické organizace Islámský stát a džihádistická propaganda. Druhý je podezřelý z napojení na džihádistickou buňku v Belgii. 

První vyšetřování bylo podle citovaných zdrojů zahájeno 5. dubna proti staršímu ze zadržených mužů po zjištění indicií naznačujících přípravu brzkého násilného činu. Druhé, obdobné vyšetřování vedené proti mladšímu z dvojice začalo 10. dubna. Postupně se pak zjistilo, že oba připravují stejný útok.