Vražedné odpadky. Na Srí Lance pohřbily desítky domů, 19 lidí zemřelo

Nejméně 19 lidí včetně několika dětí zahynulo ve srílanském hlavním městě Kolombu, kde se v pátek zřítila hora odpadků na desítky domů. Řada dalších osob utrpěla zranění. K tragédii došlo na předměstí srílanské metropole.

Více než devadesátimetrová hromada nejrůznějšího odpadu se hnula po předchozích záplavách. Kolaps přišel ale až v momentě, co na ní v pátek večer místního času vypukl požár.

Podle svědků může být zavaleno kolem stovky domů. „Slyšeli jsme ohlušující zvuk. Bylo to jako hrom. Dlažba v našem domě popraskala, pak se přivalila černá voda,“ sdělil agentuře Reuters jeden z místních obyvatel.

Vojáci a policisté stále pokračují v prohledávání trosek. Podle BBC se pohřešují asi dvě desítky lidí. Není tak vyloučeno, že mrtvých bude více. Situaci navíc zhoršuje trvající požár.

Obří skládka odpadu, která slouží pro celé hlavní město, byla už v minulosti terčem kritiky coby potenciální zdroj nebezpečí pro obyvatele žijící v jejím okolí. Podle AFP přibývalo na skládce 800 tun odpadu denně a vláda ji plánovala přesunout.