Pohraniční tábory a ostnatý drát? Polsko tvoří plán pro případný nápor migrantů

Polsko pracuje na předpisech, které by umožnily zadržovat žadatele o azyl v táborech na hranicích. Podle polského ministra vnitra je to plán pro mimořádné situace, který dobře funguje v Maďarsku. Tamní praxe ale už dříve vyvolala kritiku zástupců EU i OSN, kteří to považují za porušení závazků vůči mezinárodnímu a evropskému právu.

Proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků z Řecka a Itálie byly v roce 2015 kromě Maďarska i Slovensko a Česko. Varšava tenkrát návrh kritizovala, ale nakonec jej schválila. Konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) ovšem proti kvótám často brojí, přestože do Polska neproudí desetitisíce běženců.

„Mým úkolem je zajistit bezpečnost Poláků. Musíme být připraveni na tuto špatnou situaci, která, doufám, nenastane,“ řekl polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak. „Špatný scénář je migrační vlna, jež by se šířila po celém Polsku,“ dodal.

Na otázku Radia Zet, zda by vláda umístila migranty do kontejnerů v táborech za ostnatým drátem, odpověděl: „To je plán pro případ mimořádné situace, který dobře funguje v Maďarsku.“

Maďarsko je jednou z hlavních tranzitních zemí, přes níž proudily od začátku uprchlické krize davy migrantů dál do západní Evropy. Začátkem dubna schválila Orbánova vláda kontroverzní azylový zákon, kterým odsouhlasila zadržování běženců v pohraničních táborech.

Podle OSN tím země porušila unijní právo a opatření bude mít „hrozný fyzický a psychologický dopad“ na žadatele o azyl.

Brusel v poslední době stupňuje tlak na Polsko i Maďarsko, aby si rozebralo běžence podle kvót. Blaszczak ale zopakoval, že plán EU distribuovat uprchlíky do dalších zemí by pro Polsko představoval bezpečnostní riziko.

„V Polsku nebyly žádné teroristické útoky, protože vycouvalo z rozhodnutí předchozího kabinetu přijmout tisíce migrantů, takzvaných uprchlíků,“ konstatoval politik.