Požár ve francouzském uprchlickém táboře

Ve Francii shořel velký uprchlický tábor po rvačkách mezi migranty

Požár poblíž Dunkerku na severu Francie zničil velkou část tamního uprchlického tábora, kde žije kolem 1500 migrantů. Na místě zasahovali hasiči i policie. Během incidentu došlo k potyčkám mezi běženci a k jejích střetům s bezpečnostními složkami. Deset lidí utrpělo zranění.

 

Z tábora je „hromada popela“

K požáru v táboře Grande-Synthe došlo během potyček mezi Afghánci a Kurdy. Na 150 uprchlíků se pak pustilo do boje zhruba se stovkou policistů.

Nejméně šest lidí bylo zraněno během rvačky, dalšího běžence srazilo auto na dálnici mimo uprchlický areál a podle policie je v kritickém stavu. Tři další mají bodné rány. Tábor při požáru shořel téměř celý. „Nezbylo nic jiného než hromada popela,“ konstatoval prefekt francouzského regionu Michel Lalande s tím, že obnovit obydlí je nemožné. 

Migranti byli evakuováni dočasně do dvou místních tělocvičen. „V tuto chvíli máme na místě dalšího lékaře s našimi národními kolegy. Musíme se zorganizovat, aby bylo možné zajistit ubytování těchto lidí a poskytnout jim nějakou trvalejší pomoc,“ konstatoval jeden z pracovníků Červeného kříže.

Video Události
video

Uprchlický tábor na severu Francie skončil v plamenech

Francouzské úřady v březnu uvedly, že hodlají tábor demontovat právě kvůli častým nepokojům. V táboře přibývalo lidí od října loňského roku, kdy Francie nechala zlikvidovat takzvanou „Džungli“, která byla vzdálená asi 40 kilometrů.

Příchod většího počtu Afghánců zvýšil napětí mezi Kurdy žijícími v táboře, píše AFP s odvoláním na tvrzení svědků a úřadů.

Místo častých nepokojů

V táboře, který byl postaven na popud Lékařů bez hranic, pak došlo k několika násilným incidentům. Minulý měsíc bylo při šarvátkách zraněno pět lidí, pobodán byl jeden muž i loni v listopadu. Ani požáry nebyly nic neobvyklého.

Radnice města Grande-Synthe následně provedla stavební úpravy zaměřené na zvýšení bezpečnosti a stát se nakonec uvolil tábor financovat. Jednalo se o první francouzský uprchlický tábor, který splňoval mezinárodní humanitární standardy. Francouzská vláda však měla v úmyslu centrum opět zrušit.

Otázka imigrace hýbe i prezidentskými volbami

Příliv uprchlíků do Evropy polarizuje politickou debatu ve Francii, zejména s ohledem na nadcházející prezidentské volby. Představitelka krajní pravice a jedna z favoritů Marine Le Penová tvrdí, že by v případě svého zvolení uprchlické tábory zrušila a imigraci do Francie zásadně omezila.

Podle druhého favorita, centristického politika Emmanuela Macrona, si Evropa „na masový příliv uprchlíků musí zvyknout“, protože nejde zastavit.