Za investigativní žurnalistiku pak ocenění získal virginský deník Charleston Gazette-Mail a za mezinárodní zpravodajství novináři deníku The New York Times, kteří se věnovali snahám ruského prezidenta Vladimira Putina rozšířit svůj vliv v zahraničí.
Pulitzerovy ceny, které mají 21 kategorií, jsou považovány za vrchol amerických žurnalistických ocenění. Porota Kolumbijské univerzity ceny uděluje také za nenovinářské počiny, jako jsou hudba, poezie či životopisná díla. Cenu za beletrii letos získal Colson Whitehead za román The Underground Railroad, který vypráví o cestě dvou otroků za svobodou. Cenu za poezii dostal Tyehimba Jess za knihu Olio.
Komise ocenila také Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), mediální koncern McClatchy a deník Miami Herald za zveřejnění kauzy známé jako Panamské dokumenty (Panama Papers). Zveřejněné interní materiály panamské firmy Mossack Fonseca odhalily, jak společnost pomáhala vyhýbat se placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Nepříjemné informace se týkaly i řady politiků, podnikatelů a sportovců po celém světě.
Novináři ale zjistili, že každoročně policisté zmíněnou pravomoc v New Yorku uplatní zhruba tisíckrát, a to takřka výhradně vůči nebělošské populaci. Často se navíc ukazuje, že terčem jsou lidé, které soudy osvobodí.