Turečtí krajané odhlasovali. I kampaň v Belgii ukázala jejich rozpolcenost

V Belgii žije na 130 tisíc Turků – řada z nich využila možnost hlasovat předčasně o ústavních změnách. Referendum, které v samotném Turecku proběhne až na konci týdne, může zvýšit pravomoci tureckého prezidenta Erdogana. Belgický rozměr kampaně zachytil zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

Video Události
video

Kam kráčí Turecko? Pohled krajanů žijících v Belgii

Ani v belgické enklávě Turků není na Erdogana jasný názor: jedni ho mají za autokrata dychtícího po větší moci, druzí v něm vidí vůdce, který vrátí Turecku hrdost. Jak nesmiřitelně kampaň turecké krajany v Belgii rozdělila, ukázaly i potyčky v průběhu hlasování. Po incidentech před ambasádou v Bruselu museli pobodaní odpůrci Erdogana do nemocnice.

Boj o hlasy se odehrával i v tureckých mešitách, kterých je v Belgii přes 60. Belgická média informovala, že turečtí imámové často slouží jako tajní agenti, kteří donášejí na opozici vůči Erdoganovi.

Po loňském nezdařeném vojenském puči jen v Bruselu požádalo o azyl 678 Turků. Šlo často o novináře, advokáty nebo prokurátory. Z tureckého zastoupení při NATO v Bruselu žádá o azyl stovka tureckých rodin.

Do neděle mohli rozhodovat turečtí občané v zahraničí. Největší komunita žije v Německu –podle úřadů tam hlasovalo 49 procent z milionu a půl oprávněných voličů. Podobnou účast hlásí i Nizozemsko.