Organizátor protiputinovských protestů Navalnyj si odseděl dva týdny, teď je volný

Alexej Navalnyj byl propuštěn po patnácti dnech z vězení. Jedna z předních tváří ruské opozice skončila za mřížemi kvůli údajnému neuposlechnutí policejních pokynů během zatčení při masovém protestu v Moskvě. Navalnyj organizoval demonstrace proti korupci v nejvyšších patrech státní moci. Před soudem prohlásil, že se necítí vinen.

Video Zprávy v 16
video

Zpravodaj ČT Miřejovský: Naprostá většina demonstrantů už byla propuštěna

Ruské úřady propustily Navalného z jiné vazební věznice, než média očekávala. Proces tak proběhl mimo kamery.

Opoziční předák zorganizoval koncem března v Moskvě a dalších desítkách měst protesty, které zřejmě přiměly šéfa Kremlu posunout termín plánované debaty s národem. V metropoli se tehdy sešlo několik desítek tisíc lidí, zadržena byla zhruba tisícovka z nich. 

„Naprostá většina odsouzených už byla propuštěna stejně jako Navalnyj, tresty si ještě odpykávají ti, kteří dostali víc než patnáct dnů, těch bylo ale naprosté minimum,“ konstatoval zpravodaj ČT David Miřejovský s tím, že na sociálních sítích se šíří spekulace, že další protest proběhne na přelomu dubna a května. „Není ale jasné, kdo je organizátorem akce,“ podotkl novinář.

Navalnyj tvrdí, že chystanou demonstraci řádně ohlásil. Radnice nesouhlasila s místem konání, ale v zákonné lhůtě podle opozičního vůdce nenavrhla jiný prostor. Proto se demonstrace konala podle původního plánu na Tverské třídě v centru metropole.

Za údajné pořádání nepovolených akcí byl Navalnyj odsouzen už podruhé. Třetí podobný prohřešek by podle nedávné novely trestního řádu mohl skončit až trestem pětiletého vězení. Opoziční předák navíc musí zaplatit pokutu 20 tisíc rublů (8700 korun) za organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku.

Premiér vinu odmítá, protesty jsou dle Kremlu pouhou provokací

Důvodem masových protestů bylo údajné obohacování premiéra Dmitrije Medvěděva. Údajné důkazy o premiérově pohádkovém majetku obsahoval film, který natočil Navalného Fond proti korupci. Premiér prý disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii.

Medvěděv obvinění odmítl a naopak Navalného nařkl z pomluv vyrobených za peníze „soukromých sponzorů“. Masové protesty pak Kreml označil za provokaci a porušení zákona, přičemž pochválil policisty za „korektní“ práci.

Zatýkání při moskevském protestu
Zdroj: Reuters
  • Podle ruských opozičních médií se Kreml obával opakování situace před pěti lety, kdy po prezidentské volbě, která rozhodla o Putinově návratu do Kremlu, vyšly v Moskvě do ulic desetitisíce demonstrantů. Protesty přerostly v násilí, při němž bylo mnoho lidí zatčeno a následně odsouzeno k několikaletým trestům.

Podle Navalného se Rusko snaží překazit jeho politické plány

Navalnyj dal už několikrát najevo, že se napřesrok v prezidentských volbách hodlá postavit dosavadní hlavě státu Vladimiru Putinovi, pokud bude prezident znovu kandidovat. Pravomocné odsouzení, a to i podmíněné, podle ruských zákonů takovou kandidaturu znemožňuje. Navalnyj ale opakovaně tvrdí, že své volební plány nezmění.

Koncem roku 2014 byl odsouzen k podmíněnému trestu 3,5 roku za defraudace, které měl způsobit kosmetické firmě Yves Rocher. Počátkem letošního února byl navíc v korupční kauze v lesnickém podniku Kirovles odsouzen k pěti letům vězení podmíněně, zatím ovšem nepravomocně. Obě kauzy Navalnyj označuje za vykonstruované s cílem poškodit jeho politické plány.

Navalnyj ukázal v souvislosti s vraždou Němcova na Putina
Profil

Alexej Navalnyj

Navalnyj se narodil v roce 1976. Vystudoval práva v Moskvě. Má ženu a dvě děti. Jeho politická kariéra nabrala na obrátkách poté, co v roce 2008 začal psát blog o korupci a dalších údajných nekalých praktikách v některých velkých státem kontrolovaných ruských podnicích.

Prostřednictvím blogu na webových stránkách LiveJournal pravidelně útočí na Putina a jeho spojence.

Jednou z jeho taktik bylo stát se menšinovým akcionářem velkých ropných společností, působit v bankách a na ministerstvech a klást nepříjemné otázky ohledně děr ve státních financích, připomíná BBC. Tvrdí, že to nejlepší, co by Západ mohl udělat pro spravedlnost v Rusku, je zakročit proti praní špinavých peněz.

Navalnyj se považuje za demokrata a nacionalistu. Je členem Pokrokové strany. Na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo. Pak byl ale pravomocně odsouzen.