Při dalším náletu na Chán Šajchún zemřela žena

Syrské město Chán Šajchún, v němž při úterním chemickém útoku zahynulo přes osm desítek lidí, se stalo znovu terčem útoku. Zasáhl východní část města a o život při něm přišla jedna žena. Další osoba byla zraněna. Oznámily to agentury DPA a AP s odvoláním na informaci exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Ta informovala také o dalším náletu na osadu západně od bašty radikálů z Islámského státu (IS) Rakká, při němž bylo zabito nejméně 15 osob, včetně čtyř dětí.

Syrský Chán Šajchún
Zdroj: Reuters Autor: Ammar Abdullah

Podle zdrojů SOHR v Sýrii není možné označit původce posledního náletu na Chán Šajchún. Podle aktivistů další monitorovací skupiny - Místních koordinačních výborů - útočila ruská letadla. Zabitá žena podle tohoto zdroje uprchla do města ze svého rodiště Latamíja v centrální Sýrii.

Osada Hanída ležící asi 30 kilometrů západně od Rakká byla podle SOHR zasažena pravděpodobně z letadel koalice vedené USA bojující proti Islámskému státu. Vyjádření mluvčího koaličních sil se agentuře Reuters zatím nepodařilo získat.

Úterní nálet na Chán Šajchún byl podle USA jasným chemickým útokem. Washington ho připisuje syrským vládním letounům, Damašek to popírá. Spojené státy v pátek zareagovaly raketovým útokem na leteckou základnu syrské armády, z níž byl podle nich úterní útok veden. Podle syrských zdrojů si americké údery vyžádaly 16 obětí, z nichž devět byli civilisté.