Teroristé vs. naivní mládež. Další kolo syrských rozhovorů skončilo vzájemnými nadávkami

Ani páté kolo rozhovorů vlády a opozice o tom, jak nastolit mír v Sýrii, příliš optimismu nepřineslo. Podle zmocněnce OSN Staffana de Mistury diskutovaly obě strany v Ženevě profesionálně a chtějí se znovu sejít. Vyjádření samotných účastníků ale o klidném jednání s chladnou hlavou příliš nevypovídalo.

Vládní delegace před začátkem pátečních rozhovorů
Zdroj: Reuters

Opoziční zástupce Nasr Harírí řekl o zástupcích vlády, že jsou to reprezentanti „teroristického režimu“ prezidenta Bašára Asada a že se odmítli bavit o politickém předání moci. Asad je podle něj zločinec, který musí ve jménu míru odstoupit. „Vedou výhradně prázdnou debatu o boji proti terorismu,“ řekl o vládní delegaci.

„Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nemohou být předmětem vyjednávání,“ řekl s tím, že pachatelé musejí být pohnáni k odpovědnosti. Prohlásil rovněž, že si přeje, aby mohl vyjednávat s někým, kdo klade zájmy národa na první místo.

Video Zprávy
video

Povstalci s rodinami opouští město Homs

Druhý tábor si ale nenechal nic líbit. Podle vyjednavače vlády Bašára Džaafarího se opoziční delegace podobá skupině mládeže, která si myslí, že vystupuje v televizní talentové soutěži a že jí vláda předá klíče k zemi. „Jsou to loutky, žoldáci v rukou svých pánů. Vypadá to, že nedostali instrukce kromě té, aby dále podporovali terorismus a dělali zmatek,“ řekl Džaafarí.
Rusko, Írán a Turecko letos uspořádaly dvě kola jednání v Astaně, na nichž se upřesňovaly podmínky příměří. Další kolo se má konat v Teheránu a de Mistura řekl, že je třeba „příměří oživit“. Klid zbraní byl vyhlášen v prosinci, ale v Sýrii se mezitím stále bojuje.
Co se týká Spojených států, podle opakovaných vyjádření diplomatů i Bílého domu se nyní soustředí hlavně na Islámský stát. Otázka, kdo syrský režim povede, je pro ně zatím vedlejší. Podle ministra zahraničí Rexe Tillersona rozhodne o osudu prezidenta Sýrie Bašára Asada sám lid.