Bílý dům zveřejnil zprávu o majetku členů administrativy, je skutečně bohatá

Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner zůstávají spojeni s rozsáhlým majetkem v hodnotě až 740 milionů dolarů (19 miliard korun). Vyplývá to ze zprávy, kterou Bílý dům v pátek vydal k majetkovým poměrům zhruba 180 pracovníků administrativy. Dcera prezidenta Donalda Trumpa Ivanka se má stát otcovou asistentkou, její manžel Jared je Trumpovým poradcem. Majetek Donalda Trumpa ani viceprezidenta Mikea Pence do zprávy zahrnut není.

Trumpova dcera Ivanka a její manžel a poradce prezidenta Jared Kushner
Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters zpráva ukazuje, že Trump je obklopen mimořádně bohatými lidmi. Zpráva podává informaci o majetkových poměrech pracovníků před jejich vstupem do vládních služeb.

Gary Cohn, který řídí Národní ekonomickou radu, má podle dokumentu majetek v hodnotě mezi 253 až 611 miliony dolarů. Rok před nástupem do Bílého domu se jeho roční příjem pohyboval kolem 77 milionů dolarů.

Ivanka Trumpová si podle listu The New York Times ponechává podíl v Trumpově mezinárodním hotelu ve Washingtonu, který je nedaleko Bílého domu, a podle zprávy z něj Ivančiny příjmy mezi lednem 2016 a letošním březnem činily až pět milionů dolarů.

Trumpův hlavní stratég Stephen Bannon přiznal do zprávy příjem 191 tisíc dolarů z firmy Breitbart News Network, 125 tisíc dolarů z Cambridge Analytica, jež obě pracovaly pro Trumpa při jeho kampani. Dalších 61 tisíc dolarů mu zaplatila konzervativní nezisková organizace Government Accountability Institute a všechny tři tyto společnosti podporuje finančník a jeden z největších dárců republikánů Robert Mercer a jeho dcera Rebekah.

Hlavním Bannonovým majetkem je konzultační firma Bannon Strategic Advisors, jejíž cena se odhaduje na pět až 25 milionů dolarů. Vlastní také bankovní konto s více než dvěma miliony dolarů a nemovitosti v hodnotě přesahující deset milionů dolarů.

Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová si loni vydělala přes 840 tisíc dolarů a hodnota jejího majetku se pohybuje podle NYT mezi 11 a 44 miliony dolarů.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer ke zprávě v pátek řekl, že „lidé nyní vidí zajímavou věc – jež by se měla slavit – totiž, že prezident přivedl do své administrativy, a zejména do Bílého domu, mnoho schopných lidí“.

Demokratičtí poslanci upozorňují na možný střet zájmů v případě Kushnera, který je zapojen stejně jako Trump do newyorského realitního prostředí. V pátek byl také zveřejněn plán, jak se má Kushner odpoutat od rozsáhlého podnikání, jež řídil spolu se svým otcem.

Kushner vystoupil z vedení ve více než 200 podnicích rodinné firmy, ale podle NYT může stále požívat zisku z mnoha z nich. Larry Noble, který v minulosti pracoval jako poradce pro federální volební komisi, řekl, že tento plán není dostatečný. „I když je vystoupení z vedení podniků významný krok, (Kushner) má stále prospěch z těchto podniků a představuje možnost střetu zájmů,“ řekl Noble.