V Severním Irsku nesestavili vládu, na tahu je teď Londýn

V Severním Irsku se nepodařilo sestavit novou vládu, potvrdily obě strany jednající o koalici. Z neúspěchu rozhovorů se vzájemně obviňují Demokratická unionistická strana (DUP) a separatistická republikánská strana Sinn Féin. V Severním Irsku by tak mohly být vypsány další volby nebo se tato britská provincie ocitne zpět pod přímou správou Londýna.

Severoirský parlament v Belfastu
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

Probritská DUP severoirských protestantů a nacionalistická Sinn Féin místních katolíků dostaly na začátku března nejvíc hlasů v předčasných volbách do regionálního parlamentu.

„Rozhovory skončily,“ řekla šéfka Sinn Féin Michelle O'Neillová s tím, že se nedosáhlo výraznějšího pokroku v žádné z klíčových otázek způsobujících zablokování politické situace.

„Ač politováníhodná, skutečnost je taková, že nebylo dosaženo dostatečného pokroku během doby, která byla k dispozici pro vytvoření nové vlády,“ uvedla podle agentury Reuters šéfka DUP Arlene Fosterová. Sinn Féin neměla skutečný zájem na dohodě, dodala.

Britský ministr pro Severní Irsko James Brokenshire naléhá na obě strany, aby se ještě pokusily domluvit. Jinak se bude muset rozhodnout, zda vyhlásí znovu volby nebo navrátí provincii pod přímou správu Londýna, což několikrát řekl, že si nepřeje.

Michelle O'Neillová (Sinn Féin) a Arlene Fosterová (DUP)
Zdroj: Reuters
Autor: Clodagh Kilcoyne

Boje mezi protestanty a katolíky, které trvaly třicet let a vyžádaly si více než tři tisíce mrtvých, ukončily dohody v roce 1998. Na jejich základě se obě strany musejí bez ohledu na své rozdílné cíle dělit o moc. Vztahy mezi DUP a Sinn Féin, které dosud vládly v koalici, se však velmi zhoršily. 

Situaci komplikuje také loňské rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Sinn Féin zesílila svou snahu přičlenit Severní Irsko k Dublinu, protože v loňském referendu se většina obyvatel provincie (56 procent) vyjádřila pro setrvání v EU. DUP vedla naopak kampaň za vystoupení z EU.