Neničte to, co jste roky budovali, vyzval německý prezident Erdogana

Nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier složil na společném zasedání Spolkového sněmu a Spolkové rady slavnostní přísahu. Němce vyzval k obraně demokracie a tureckému prezidentovi vzkázal, aby zanechal nacistických přirovnání. Steinmeier převzal úřad po Joachimu Gauckovi v neděli.

Frank-Walter Steinmeier při složení přísahy
Zdroj: Reuters

Steinmeier prohlásil, že nebude nestrannou hlavou státu. „Naopak – budu na straně demokracie,“ řekl. Hovořil také o Evropě a Evropské unii, jejíž kritika je oprávněná, neboť potřebuje reformy. V této souvislosti varoval před návratem k nacionálním tématům.

Kriticky se nový německý prezident zmínil o svém tureckém protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi. S Ankarou má nyní Berlín napjaté vztahy, neboť německé úřady zakázaly tureckým politikům vést v Německu mezi tureckou menšinou agitační kampaň před dubnovým referendem o posílení Erdoganových pravomocí. Turecký prezident v reakci na to přirovnal chování Německa i kancléřky Angely Merkelové k nacistickým způsobům.

„Turecko má těžkou geografickou pozici. Ale vidíme, že to, co bylo za poslední desetiletí velice složitě vybudováno, se rozpadá,“ varoval Steinmeier.

Video Projev Gaucka a Steinmeiera
video

Projevy Joachima Gaucka a Franka-Waltera Steinmeiera

Prezidenta Erdogana kromě jiného vyzval k osvobození turecko-německého novináře Denize Yücela, kterého turecké úřady už několik týdnů zadržují. Erdogan novináře označil za agenta teroristů.

Německá média hodnotí Steinmeierův první prezidentský projev jako nezvykle ostrý a jasný. A to i ve srovnání s projevy Joachima Gaucka, který si mnohokrát nebral servítky a nahlas říkal své názory, i když šly proti politice německé vládní koalice.

Frank-Walter Steinmeier a Joachim Gauck
Zdroj: Reuters

Gaucka vyprovodil potlesk vstoje 

Gauck se dnešního slibu svého nástupce účastnil už jen jako bývalý prezident. Ve své řeči si posteskl, že pět let jeho úřadu uteklo jako voda. Za tu dobu došlo k mnoha překvapujícím událostem a vazby, které se dříve zdály neporušitelné, se začaly drolit. Někteří neakceptovali hranice jiných států a odmítali se řídit demokratickými pravidly. Nacionalismus a populismus získaly živnou půdu.

Řada lidí před tím ale podle Gaucka odmítla zavírat oči. „Mír a demokracie mohou uspět, protože my je skutečně chceme,“ ujišťoval.

Na závěr proslovu poděkoval své životní partnerce Daniele Schadtové za podporu, kterou mu po celou dobu prezidenstkého mandátu poskytovala.