Brusel si minutami ticha připomněl loňské útoky na letišti a v metru

Přesně před rokem svět zažil další milník v boji s terorismem. Série atentátů postihla středobod sjednocené Evropy – belgický Brusel. Sebevražední atentátníci zabili na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek 32 lidí, okolo tří stovek zranili. Metropole si připomněla tragédii několika dopoledními akcemi.

Video Zprávy ve 12
video

Brusel vzpomíná na oběti loňských útoků

První začala před osmou ráno na letišti Zaventem. Tamní minuta ticha nastala přesně v 7:58 – tedy v okamžiku, kdy zazněla terminálem první exploze. Ceremoniálu před letištním terminálem přihlížel kromě krále Filipa s chotí Matildou i premiér Charles Michel, příbuzní obětí nebo letištní personál.

Zhruba půlhodinový program vyplnily projevy i krátká hudební vystoupení. Na velkoplošné obrazovce byla promítána jména obětí.

Od rána je zavřena nyní už opravená stanice metra Maalbeek, kde ceremoniál začal před 9:00 ráno a minuta ticha byla držena v 9:11, tedy v době druhého z útoků. Také zde byl položen věnec a zazněla jména obětí.

V době, kdy na tomto místě loni atentátník zabil 16 lidí, drželi minutu ticha nejen lidé ve stanici, ale také v okolních ulicích a dění se zastavilo i v turistickém centru města.
Nejsou to jediné dvě akce. Ostatně na 9:11 naplánoval bruselský dopravní podnik „minutu hluku“, kterou by měli dát obyvatelé města najevo, že nezapomínají a „jsou stále v Bruselu“.

Nedaleko budovy evropských institucí byl před devátou hodinou ranní odhalen památník vytvořený sochařem Jeanem-Henrim Comperem, svou vlastní připomínku organizuje Evropská komise, na odpoledne byl do centra města nahlášen tichý pochod na památku obětí.

Při ranním útoku na letišti se odpálili dva muži: Najim Laachraoui a Brahim El Bakraoui. Policie údajně v terminálu letiště nalezla útočnou pušku kalašnikov a další zavazadla s výbušninami.

Třetí z kompliců následně z letiště utekl – policie ho později identifikovala jako Mohameda Abriniho a zatkla.

Video BEZ KOMENTÁŘE: Bruselské útoky
video

BEZ KOMENTÁŘE: Bruselské útoky

Zhruba hodinu po výbuchu na letišti se ozvala rána ve stanici metra Maalbeek. Zde útočil bratr jednoho z atentátníků na Zaventemu, Khalid El Bakraoui.

Belgická média dlouhodobě spekulovala o tom, že spáchání atentátu souviselo s dopadením Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele útoků v Paříži z listopadu 2015. Právě Abdeslam byl zadržen čtyři dny před bruselským útokem. Útočníci se tak mohli obávat svého vyzrazení.

Video Události
video

Události: Rok od útoků na bruselském letišti a v metru