Tillerson se s čínským protějškem shodl na úsilí odradit KLDR od vývoje jaderných zbraní

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson po jednání se svým čínským protějškem prohlásil, že se s Wangem I shodli na společném úsilí přimět severokorejskou vládu, aby změnila své dosavadní zaměření na realizaci jaderných a raketových programů. Podle agentury Nová Čína obě strany připravují schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínského protějška Si Ťin-Pchinga.

Video Události
video

Události ČT: Šéf americké diplomacie na návštěvě Číny. Při jednání se probírala i KLDR

„Budeme spolupracovat s cílem zjistit, zda můžeme přesvědčit vládu v Pchjongjangu, aby změnila postoj… a ustoupila od vývoje jaderných zbraní,“ citovala šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona agentura AFP.

Wang, který rozhovor s Tillersonem označil za „upřímný, pragmatický a produktivní“, podle agentury Reuters poznamenal, že k vyřešení problému kolem Severní Koreje musí být použity výhradně diplomatické prostředky.

Rex Tillerson

Rex Tillerson

americký ministr zahraničních věcí

„Zavázali jsme se, že uděláme všechno pro to, abychom zabránili propuknutí jakéhokoliv konfliktu.“

Rex Tillerson

americký ministr zahraničních věcí

V sobotu Tillerson zahájil návštěvu Číny, kde vedle kontroverzního severokorejského jaderného a raketového programu jedná také o americko-čínských obchodních vztazích či o sporné snaze Pekingu převzít kontrolu nad Jihočínským mořem.

„Definoval jsem pozici Číny ve věci Tchaj-wanu, ostrovů v Jihočínském moři a protiraketového systému THAAD. Obě strany by měly v tak citlivých záležitostech postupovat konstruktivně,“ uvedl Wang I.

Cesta asijskými zeměmi

Tillersonova návštěva je poslední zastávkou třídenní cesty, kterou ministr zahájil v Japonsku a která pokračovala v Jižní Koreji. Šéf americké diplomacie podle agentury AP řekl, že USA usilují o pozitivní vazby založené na politice bez konfrontace a konfliktů a na vzájemném respektu.

V pátek Tillerson v Soulu pohrozil preventivní vojenskou akcí proti Severní Koreji v případě, že by pocit ohrožení její zbrojní aktivitou dosáhl úrovně, že by „bylo nutné jednat“.

Wang I minulý týden varoval, že KLDR na jedné straně a Jižní Korea s USA na straně druhé jsou jako dva zrychlující se vlaky, které jedou proti sobě a žádný nejeví zájem uhnout. „Otázka zní: Jsou obě strany skutečně připraveny na čelní srážku?“ řekl Wang novinářům. „Naší prioritou je nyní rozsvítit červenou a spustit brzdy u obou vlaků,“ dodal.

Podle AP to, že Tillerson nevylučuje případný vojenský zásah, je pro Peking znepokojující. Může se o to více obávat kolapsu severokorejského režimu a přívalu severokorejských uprchlíků do Číny.

Uložit