Damaškem otřásly dvě exploze. U justičního paláce zemřelo nejméně 31 lidí

Dva atentáty v syrské metropoli Damašku si vyžádaly nejméně 31 obětí. Ani k jednomu z útoku se zatím nikdo nepřihlásil. První útočník se odpálil v justičním paláci, kde zahynulo nejméně 31 lidí, většinou civilistů. Druhý sebevražedný atentátník zabil poté v restauraci zatím neupřesněný počet osob. Právě na středu připadá šesté výročí zahájení syrského konfliktu.

Budova soudu v Damašku
Zdroj: Reuters Autor: Omar Sanadiki

Justiční palác se nachází v centru syrské metropole v blízkosti rušného tržiště Hamídíja. Druhý útok se odehrál v restauraci na západním předměstí Damašku. Podle syrské televize útočníka pronásledovala policie, když vběhl do restaurace a tam se odpálil. Zabil několik lidí, jejichž počet zatím agentury neuvádějí.

Podle místní policie, kterou citovala agentura SANA, bylo v justičním paláci zraněno 102 lidí a v restauraci 28. Podle syrské televize bomba vybuchla v paláci, kde se řeší případy rodinného a trestního práva.

„Zavládla panika, protože výbuch byl velmi silný. Utekli jsme do knihovny v nejvyšším patře, všude bylo mnoho krve,“ uvedla jedna advokátka, která byla v soudní budově.

Prokurátor řekl, že si útočník vybral velmi rušnou chvíli. „Snažil se dostat dovnitř, a když se mu v tom policisté snažili zabránit, vrhnul se do budovy a odpálil nálože,“ řekl prokurátor.
Minulý týden při útoku na šíity u damašského hřbitova zahynulo podle SOHR přes 70 lidí, většinou iráckých poutníků. K akci se přihlásila sunnitská radikální skupina napojená na Al-Káidu. Atentát spáchali dva útočníci, kteří mířili na provládní a íránské milice.