Trump se odvrací od klimatického odkazu Obamy. Dekret má podepsat tento týden

Americký prezident Donald Trump by měl ještě tento týden podepsat dekret namířený proti klimatické politice svého předchůdce Baracka Obamy. Napsal to list The Washington Post. S kritikou Obamových kroků k ochraně životního prostředí se prezident netajil už během volební kampaně ‒ revize vládních nařízení se tak očekávala.

Vyhláška by měla vést k postupnému uvolnění regulací, které se týkají skleníkových plynů u nových i existujících uhelných elektráren. Má být také zrušeno federální moratorium na pronájem pozemků k rozšiřování těžby černého uhlí. Kroky americké vlády se mají propříště odstřihnout od některých zásadních bodů tzv. klimatické politiky.

Trump před volbami prohlašoval, že není „velkým příznivcem“ předloňské pařížské klimatické dohody, která signatářské státy zavazuje výrazně omezit škodlivé emise. Tvrdil, že jeho vláda od dohody ustoupí, stane-li se hlavou státu.

List The Wall Street Journal ale koncem února napsal, že Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner prezidenta přesvědčili, aby svůj kritický vztah k ochraně životního prostředí zmírnil. Připravované exekutivní příkazy tak prý žádné zmínky o tomto dokumentu neobsahují.

Podle listu The Washington Post není jasné, do jaké míry budou mít Trumpem podepsané příkazy okamžitý efekt.