Naděje uložená (zatím) k ledu. O kryonické uchování těl roste zájem i v Rusku

Před lety spíš scénář pro sci-fi díla, dnes už stále oblíbenější sázka na nejistotu. Obor zvaný kryonika umožňuje zachovat víru lidí – jejich těla nechá posmrtně zmrazit do doby, než pokrok umožní jejich vzkříšení. Například ruská firma KrioRus už staví čtvrtou budovu, kde čekatele na nový život uchovává.

Video Události
video

V Rusku nabízejí posmrtné zmrazení těla. Nebo jen hlavy

Podobných firem už existuje na světě několik, princip je ale vždy podobný: do obřích nádob s kapalným dusíkem jsou těla uložena při teplotě minus 196 stupňů Celsia. Kdy a zda se z ledového úkrytu dostanou, už závisí na budoucím vývoji lékařství.

Legální je kryoprezervovat pouze lidi, které lékař prohlásí za mrtvé. V ideálním případě by se sem měli dostat do čtyř hodin od chvíle smrti. Odborníci společnosti jsou přesvědčeni, že při extrémně nízké teplotě nedojde ani během tisíců let ke změnám v buňkách, a proto bude v budoucnu možné mrtvé oživit a vyléčit.

Klienti z osmnácti zemí světa se většinou ke zmrazení rozhodli sami. Tuto možnost ale volí i příbuzní onkologicky nemocných, kteří se nechtějí se svým blízkým rozloučit.

„Obracejí se na nás lidé, kteří velice milují své blízké. Ti, kteří jsou připraveni pro ně udělat i nemožné. Co dělají běžní lidé pro své příbuzné? Léčí je, vystrojí jim krásný pohřeb. Ale tito říkají ne, my jim dáme alespoň nějakou šanci,“ zmiňuje ředitelka společnosti KrioRus Valeria Pride.

Projekt umístěný v chatové oblasti u Moskvy fungoval nejprve pro rodinu zakladatelky. Až později začali tuto službu nabízet i veřejně. Valerie už nechala zamrazit, tedy kryoprezervovat, svou matku, druha i milovaného psa. V druhý život domácích mazlíčků doufá mnoho lidí. Společnost už takto uchovává desítky psů, koček, ale třeba i činčilu.

Podle přání se samozřejmě odvíjí i cena od v přepočtu tří set tisíc až do téměř milionu českých korun. Smlouva je na sto let a poté se automaticky bez doplatku prodlužuje.

Zástupce společnosti Ivan Stěpin ale nepředpokládá, že by dnešní klienti byli v ledových nádobách ještě ve 22. století. „Podle prognóz futurologů budeme mít za 35 let technologie, které nám dovolí reanimovat naše klienty a vyléčit jim nemoci, na které umřeli,“ tvrdí.