Zaorálek: Nizozemci a Němci jsou překvapení, že k nim turecká menšina není loajální

Turecko-nizozemská roztržka přerůstá hranice obou zemí. Podle Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je situace tak špatná, že začíná ohrožovat vztahy mezi Tureckem a Evropskou unií jako celkem. Země jako Nizozemsko či Německo jsou podle českého ministra zahraničí překvapené, že tamní turecká menšina není ani po mnoha letech loajální ke svému novému státu. Jedná se podle něj o argument pro změnu evropské migrační politiky.

Video Události, komentáře
video

Zaorálek v Událostech, komentářích: Situace ohrožuje vztahy Turecka a EU

Ministr zahraničí v pořadu Události, komentáře lakonicky poznamenal, že se situace uklidní, až skončí dubnové referendum v Turecku. Holandský premiér Mark Rutte podle Zaorálka nemohl na politickou agitaci Turků ve prospěch chystaného referenda reagovat jinak, protože by toho před středečními parlamentními volbami využil jeho oponent Geert Wilders, který staví na protiimigrační rétorice.

„Pro holandského premiéra mnoho prostoru na manévr nezbývalo. Turecký tlak byl značný. Holanďané se snažili vyjednávat, najít způsob, jak celou věc uklidnit,“ připomněl místopředseda ČSSD. Interpretace, že holandská vládní garnitura události využila k vnitrostátnímu předvolebnímu boji, podle něj proto není na místě.

Zaorálek se domnívá, že situace je špatná. Tvrdé výroky, kterých se především turečtí politici ve vypjaté situaci dopouští, podle něj ohrožují celkové vztahy Turecka s Evropskou unií. Turecko mimo jiné přirovnalo postup nizozemských úřadů k nacismu. Zaorálek to označil za „politováníhodné“.

  • Celá rozepře mezi Amsterdamem a Ankarou začala v pátek, kdy Rotterdam zrušil setkání místní turecké menšiny s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Cavusogluem. Ten Nizozemsku pohrozil sankcemi a nizozemská vláda v reakci na to zakázala jeho letadlu přistát v Rotterdamu. Nizozemské úřady zakázaly i rotterdamskou akci turecké ministryně pro záležitosti rodiny. Ta do Nizozemska i přesto přijela, ale místní policie jí zabránila ve vstupu na konzulát. Úřady ji prohlásily za nežádoucí osobu a následně eskortovaly ze země do Německa, odkud do Nizozemska přijela.

Neloajální menšina

Podle českého ministra zahraničí se velké skupiny imigrantů stávají pro své nové země problémy, se kterými si ani po letech neví rady. Zaorálek soudí, že události, k nimž v Nizozemí došlo, jsou důvodem k přehodnocení evropské migrační politiky. „Bavíme-li se o budoucí podobě Evropské unie, tak se nutně budeme bavit, jak budou vypadat tyto principy do budoucna,“ soudí.

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

ministr zahraničí

„Nejen Holanďané, ale i Němci jsou konfrontováni se skutečností, že na svém území mají velkou menšinu obyvatel, o kterých si mnohdy mysleli, že se stali loajální k novému státu. Tedy že ti včerejší Turci jsou dnes Němci. Mám pocit, že je pro ně určité překvapení, když zjišťují, že ani v dalších generacích i ti, kteří tam dlouho žijí, nakonec necítí tolik loajality ke státu, ve kterém dnes jsou, ale stávají se součástí zápasu, který se odehrává v Turecku. A dokonce jsou do toho tyto země, Holandsko nebo Německo, takto vtahovány.“

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

ministr zahraničí

Upozornil, že turecká menšina v těch evropských zemích, kde je početná, prošla vývojem, a vlády se v těchto státech nyní vypořádávají s důsledky tohoto dlouhodobého procesu. Česká republika by si z něj měla vzít poučení, i když žádné podobné menšiny na svém území nemá a nehrozí, že by se mohla ocitnout v podobné situaci jako Nizozemsko, neobává se Zaorálek.