Stávka na berlínských letištích ochromí stovky spojů. I ty z Prahy

Až do středečního rána potrvá stávka pozemního personálu na berlínských letištích Tegel a Schönefeld. Odborový svaz Verdi se rozhodl prodloužit protest o den. Letiště už musela přikročit ke zrušení téměř všech pondělních letů, včetně šesti spojů mezi Berlínem a Prahou.

Stávka berlínských letišť
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Ralf Hirschberger

Stávka začala z neděle na pondělí ve čtyři hodiny ráno a původně měla skončit v úterý v pět hodin ráno. Svaz Verdi ale oznámil prodloužení do středečních pěti hodin. Berlínská letiště oznámila odvolání celkem 660 letů jen v pondělí. Pasažéři by se před cestou u svých aerolinek měli informovat o aktuálním stavu konkrétního letu.

Video Zprávy: Pracovníci berlínských letišť stávkují za vyšší platy
video

Zprávy: Pracovníci berlínských letišť stávkují za vyšší platy

Odborový svaz Verdi se pomocí stávek snaží prosadit zvýšení mezd pro zhruba 2000 zaměstnanců pozemního personálu na 12 eur (324 korun) na hodinu ze současných zhruba 11 eur (297 korun) na hodinu, a to v rámci jednoleté kolektivní smlouvy.

„Mezi Prahou a Berlínem se jedná o šest letů, z toho tři odlety a tři navazující přílety. Všechny lety, které jsou operovány mezi Prahou a Berlínem operuje letecká společnost Air Berlin. Ta také informuje cestující prostřednictvím svých webových stránek. Stejným způsobem informule cestující i letiště Praha.“

Marika Janoušková

mluvčí pražského letiště

Předchozí pětadvacetihodinová stávka pozemního personálu skončila v sobotu ráno. Kvůli tomuto protestu bylo zrušeno téměř 700 letů, včetně čtyř spojů mezi Berlínem a Prahou.