Trumpův muž číslo jedna na životní prostředí zpochybnil, že emise oteplují planetu

Nový šéf americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt zpochybnil roli, kterou hraje oxid uhličitý v oteplování planety. V rozhovoru pro CNBC vzkázal zákonodárcům, že by měli zvážit, jestli je regulace emisí nutná. Prezident Donald Trump už během kampaně mluvil o rušení ekologických omezení pro americké firmy.

„Ne, nesouhlasil bych, že (CO2) zásadně přispívá ke globálnímu oteplování, jehož jsme svědky,“ řekl Pruitt, který zastává nejdůležitější environmentální pozici v Trumpově exekutivě.

„Ale nevíme, zatím to nevíme. Musíme pokračovat v diskusi, v přehodnocování a analýzách,“ dodal. V pohledu na vliv CO2 a dalších skleníkových plynů na růst teplot na planetě podle něj panují „obrovské neshody“.

Pruittův přístup je přitom v rozporu s převládajícím vědeckým názorem, k němuž se hlásí i americké úřady pro vesmír NASA a pro atmosféru a oceány NOAA. Podle jejich loňské zprávy patří poslední roky k nejteplejším v měřené historii právě kvůli zvyšování emisí CO2 a dalších lidmi vytvářených plynů v ovzduší.

Pruittova slova ostře kritizovali ochránci životního prostředí i demokraté. Jeho předchůdkyně v čele úřadu Gina McCarthyová podotkla, že si nedovede představit, jaké další informace by Pruitt měl chtít.

To, že se mluví o osekání výzkumného programu zaměřeného na změny klimatu, spolu s nedůvěrou ve vědce EPA podle ní vyvolává otázky, o jaká fakta a výzkumy se současná administrativa bude opírat.

„Nebezpečné názory“

„Pokud vůbec kdy byly pochyby o tom, že je Scott Pruitt popíračem změn klimatu, tak teď už je to jasné. Každý, kdo popírá více než století zavedené vědy a základních faktů, je nekvalifikovaný být šéfem EPA,“ řekl havajský senátor Brian Schatz s tím, že Senát se Pruittovi a jeho nebezpečným názorům musí postavit.

Trump během volební kampaně sliboval omezení nebo zrušení dřív schválených rozhodnutí předchůdce Baracka Obamy, která z ekologických příčin regulují činnost některých firem znečišťujících ovzduší. Pruitt nyní naznačil, že by se touto otázkou měl zabývat i republikány ovládaný Kongres, který se k ní v posledních letech nevyslovil a regulace zajišťují Obamovy exekutivní příkazy.

Americký prezident hodlá jít opačnou cestou než jeho předchůdce, který boj proti globálnímu oteplování považoval za svou prioritu a v rámci předloňské světové klimatické dohody z Paříže stanovil pro USA výrazný závazek k omezení růstu teplot.

Priutt teď prohlásil, že si stejně jako Trump myslí, že dohoda je špatná. Trump v kampani sliboval zrušit americkou účast na ní, čímž si naklonil provozovatele velkých podniků produkujících škodlivé emise.

Kvůli svým názorům čelil velkému odporu již během svého únorového schvalování do funkce, proti němuž byli takřka všichni demokraté v Senátu. K jeho odmítnutí vyzvalo tehdy zákonodárce v dopise na 800 bývalých zaměstnanců EPA.