Domácí úkol, který překvapil. Dánský chlapec našel na poli německý válečný letoun

Dánsko žije případem čtrnáctiletého Daniela Roma Kristiansena, který jako zázrakem objevil na poli u rodinné farmy německý letoun z druhé světové války i s ostatky pilota. O pádu stroje v listopadu 1944 se zmiňoval jeho pradědeček.

Dánský chlapec našel německý válečný stroj
Zdroj: Reuters Autor: Scanpix Denmark/Henning Bagger

Mladý Kristiansen našel pohřbený válečný letoun messerschmitt u rodinné farmy v dánském Birkelse. „Když syn Daniel nedávno dostal domácí úkol o druhé světové válce, žertoval jsem, ať jde ven a najde místo, kde (stroj) údajně havaroval,“ řekl dánské televizi Klaus Kristiansen.

Otec a syn pátrali po letounu s pomocí detektoru kovů, ale v reálu nečekali, že něco najdou. Kristiansen měl za to, že trosky byly už dávno odstraněny. Pak ale přístroj začal pípat v místě, kde je bažinatá půda.

Dvojice dlouho odstraňovala hlínu, k čemuž použila i rypadlo. Nakonec ke svému úžasu nalezla v hloubce čtyř až šesti metrů pozůstatky stroje. Šlo o motor z válečného stroje Messerschmitt Me 109, munici a kosti pilota.

„V první chvíli to nebylo letadlo,“ řekl Kristiansen BBC. „Byly to možná dva tisíce nebo pět tisíc kusů letounu. A našli jsme motor… a pak jsme najednou našli úlomky kostí a kusy pilotova oblečení,“ podotkl.

 

Zdroj: Reuters
Autor: Scanpix Denmark/Henning Bagger

Na místě dále objevili i pilotovy osobní věci – plnou peněženku a knihy. „V kapse měl buď Bibli nebo Mein Kampf. Dali jsme to do nějaké tašky, postará se o to muzeum. V dokumentech může být spousta zajímavých informací,“ míní Klaus.

Jeho rodina pracovala na pozemku, kde byl letoun pohřbený, dlouhá desetiletí. Nikdo ale žádné trosky nezahlédl, dosud tak šlo o pouhý mýtus. Policie oblast uzavřela jako místo havárie a zahájila vyšetřování. Forenzní znalci nyní prozkoumají pozůstatky pilota a pokusí se ho identifikovat.

/*json*/{"map":{"lat":57.1499760245942,"lng":9.684137999999962,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":57.14979029299295,"lng":9.683847427368164,"type":"1","description":"Birkelse"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/