Obyvatelé kanadského Onoway byli v šoku. Z kohoutků jim tekla jedovatě růžová voda

Obyvatele kanadského města Onoway v Albertě čekalo v pondělí znepokojivé překvapení. Když si totiž pustili vodu, začal z kohoutku téct jedovatě růžový proud. Město se už za podivné zbarvení omluvilo – šlo o důsledek chemického ošetření vody, které lidem nemohlo způsobit větší potíže.

Obyvatelé města Onoway si pondělí na růžovou vodu stěžovali úřadům. Starosta Dale Krasnow řekl, že žádné zdravotní riziko veřejnosti nehrozilo, město ale „mohlo lépe vykomunikovat, co se děje“.

Podle něj šlo o nešťastný vedlejší účinek ošetření vody manganistanem draselným. Ten se běžně používá k odstranění železa a sirovodíku, v tomto případě se ale dostal do rezervoáru kvůli selhání ventilu. Chemická látka se pak šířila distribuční soustavou.

„I když je znepokojující vidět téct růžovou vodu z vašich kohoutků, manganistan draselný se používá v běžných čisticích postupech a obyvatelé nikdy nebyli v nebezpečí,“ podotkl starosta. Podle Světové zdravotnické organizace může látka pouze podráždit kůži.

Lidé byli naštvaní hlavně proto, že jim město až do úterního rána nesdělilo, co zbarvení způsobilo. „Z této situace se určitě lze poučit a rozvíjet strategii lepší odezvy a komunikace, abychom podobné situaci nemuseli v budoucnu čelit,“ poznamenal k tomu starosta.

/*json*/{"map":{"lat":53.70472702285379,"lng":-114.1991238,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":53.70153380158934,"lng":-114.19816017150879,"type":"1","description":"Onoway"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/