USA Today: S ruským velvyslancem se sešel i Trumpův poradce Kushner

Zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho poradce Jared Kushner se v prosinci v New Yorku setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Listu USA Today to ve čtvrtek sdělily zdroje z Bílého domu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil aféru kolem Kisljakových kontaktů za „hon na čarodějnice“.

Video Události
video

Ruské konexe prezidentových mužů

Kushner, který je manželem nejstarší Trumpovy dcery Ivanky, se s Kisljakem setkal v Trumpově newyorském sídle na Manhattanu. O jeho kontaktu s ruským velvyslancem se dosud nevědělo.

Schůzky, která byla „krátkým zdvořilostním setkáním“, se zúčastnil i bývalý Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn, kterého prezident v únoru propustil kvůli nejasným kontaktům s ruskou ambasádou.

Televize NBC News oznámila, že na loňském nominačním sjezdu Republikánské strany se s Kisljakem setkal i Carter Page, Trumpův zahraničněpolitický poradce během volební kampaně. O obsahu debaty odmítl Page novinářům uvést podrobnosti. Jednání, které podle NBC News nebylo neobvyklé, se zúčastnili i jiní velvyslanci.

Lavrov: Velvyslanci jsou od toho, aby styk s hostitelským státem udržovali

Lavrov v rozhovoru s novináři označil aféru kolem velvyslance Kisljaka za hon na čarodějnice a přirovnal ji ke kampaním z dob mccarthismu, období 50. let minulého století poznamenaného zuřivým hledáním komunistických agentů v USA.

„Velvyslanci jsou jmenováni, aby udržovali styky s hostitelským státem. Tuhle praxi nikdy nikdo nezpochybnil,“ konstatoval ruský ministr. „Nechceme a nebudeme se opičit. Kdybychom stejný postup uplatnili ve vztahu ke kontaktům velvyslance USA v Rusku (Johna) Teffta, byl by to docela veselý obrázek,“ poznamenal Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Zdroj: REUTERS
Autor: Sergei Karpukhin

O honu na čarodějnice mluvil i sám Trump. Komentoval tak informace o stycích svých spolupracovníků s Ruskem ve čtvrtečním tweetu. Inspirátory jsou podle něj demokraté, kteří „prohráli volby a teď ztratili i smysl pro realitu“. Demokratická strana si podle prezidenta chce zachránit tvář po volbách, které navzdory všeobecnému očekávání prohrála.

Nové informace o kontaktech lidí z Trumpova okolí s ruskou ambasádou se objevily po aféře ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který během loňské předvolební kampaně s Kisljakem dvakrát jednal. Při senátním jednání o své nominaci na ministra se o tom ale nezmínil. Ve čtvrtek uznal, že senátory o jednání s velvyslancem informovat měl, je ale přesvědčen, že jim nelhal.