Armáda v Mosulu dál postupuje. Získala důležitý most na jihu města

Irácká armáda vybojovala klíčový most přes řeku Tigris v Mosulu. Po opravě bude využit k dopravě posil k jednotkám bojujícím o západní Mosul. Informovala o tom dnes armáda. Boje o Mosul trvají od října, v lednu armáda dobyla východní část města a nyní bojuje o západní. Proti ní stojí radikálové z Islámského státu (IS).

Boje o Mosul pokračují už pátým měsícem
Zdroj: Reuters

Tigris dělí Mosul od severu k jihu na zhruba poloviny. Ofenziva proti IS v druhém největším městě Iráku se dlouho připravovala a letecká koalice, která pomáhá irácké armádě, poničila všechny mosulské mosty, aby IS ztížila přesuny mezi západní a východní částí.

Do čtvrtí na západě nyní armáda a policie postupují z jihu a minulý týden se jim podařilo obsadit letiště a vojenskou základnu.

Podle pondělní zprávy má vojsko pod kontrolou západní část nejjižnějšího mostu přes řeku. Po opravě by právě tudy mělo vojsko dostávat posily a materiál z už osvobozeného území na východě.

Video Horizont ČT24
video

Bitva o Mosul v klíčové fázi

Podle generála Samíra Ahmada bojovníci IS proti armádě nasadili odstřelovače, protitankové střely a sebevražedné atentátníky. Boje v západním Mosulu jsou podle něj těžké a armáda utrpěla ztráty. Irák od začátku ofenzivy počty mrtvých a raněných nezveřejňuje.

Podle předchozích zpráv brání západní Mosul asi 2000 bojovníků IS, Irák do bojů poslal desítky tisíc policistů, vojáků a milicionářů.

Irácká policie už dříve varovala, že boje o západní Mosul budou velmi těžké, zejména kvůli úzkým uličkám v tamních čtvrtích a kvůli obavám o civilní ztráty, oblast je totiž hustě obydlená. Podle zpravodaje BBC je tam rovněž několik čtvrtí, jejichž obyvatelé podporují IS.

OSN se obává, že boje mohou ohrozit až 750 tisíc civilistů. Před zahájením ofenzivy vláda shazovala na západní část města informační letáky o blížícím se začátku bojů.

Od začátku nové ofenzivy proti islamistům na západním břehu řeky Tigris minulý týden uteklo přes frontové linie kolem tisícovky civilistů, informovala agentura Reuters.

Většina z odhadovaných 750 tisíc civilistů ale zůstává uvězněna v západní části města a referuje o zhoršujících se humanitárních a bezpečnostních podmínkách.

Někteří z těch, kteří se snaží uprchnout, říkají, že pocházejí z vesnic v okolí Mosulu. Před více než čtyřmi měsíci prý byli násilně nahnáni do města, aby sloužili jako lidské štíty.

/*json*/{"map":{"lat":36.33804481613275,"lng":43.14925072765346,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[{"lat":36.33305280588158,"lng":43.15124988555908,"radius":559.2813536641578,"strokeColor":"#ff0000","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"3","fillColor":"#ff0000","fillOpacity":"0.1"}],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/